Quote Originally Posted by emanuel View Post
In Romania ramburs-ul ii sfant.
Ai dreptate aici, din pacate in Romania majoritatea vor doar cu ramburs. De ce ? Nu stiu, probabil obisnuinta, frica absurda de tepe, frica de plati electronice sau la bancam etc. De ce in ORICE tara civilizata se vinde cu plata in avans, doar la noi omul vrea cu ramburs ? Am cumparat de pe ebay si de pe forumuri straine (din SUA, Germania, Olanda, Marea Britanie, etc). Si tot timpul am platit in avans.

Pentru mine plata ramburs e o tampenie, e un dezavantaj pentru ambele parti.

Ca si vanzator :
-risti sa ti se intoarca pachetul si pierzi bani si timp, iar cumparatorul va fi greu de acuzat : o sa zica : nu stiu, n-am primit aviz, etc. Nu prea poti face nimic, e o tranzactie nefinalizata, cumparatorul n-a mai cumparat si gata
-in cazul in care cumparatorul ia pachetul trebuie sa astepti dupa bani (astepti pana ajunge pachetul si apoi pana ajung banii)
-trebuie sa te prezinti iar la posta sa ridici banii (timp in plus pierdut cu drumul si cu cozile)
-trebuie sa completezi un formular in plus (de ramburs)

Ca si cumparator :
-costul e mai mare

Iar riscul de teapa nu e deloc elimiat, poate e un pic diminuat, daca deschizi pachetul. Nu stiu exact daca la posta sau la curier te lasa sa faci asa ceva si apoi sa refuzi coletul dupa ce l-ai deschis. Chiar daca te lasa : poate facem o tranzactie pentru o placa video, dar ea e defecta. Crezi ca la posta o sa-ti puna la dispozitie un calculator sa o testezi ?

Dar as fi chiar curios daca te lasa la posta sa deschizi un pachet si sa-l refuzi. Eu cu siguranta as da posta in judecata daca as primi inapoi un colet care a fost desfacut.

Parerea mea e simpla : cand cumperi de la cineva trebuie sa ai un pic de incredere. Daca nu ai incredere nu cumpara - rambursul n-o sa te salveze.