ms pentru sfaturi.eu pun apa la decantat in bidoane de 5l pentru ca nu am in ce altceva,stiu si partea cu filtru si ce apa scot din agvariu spal filtru cu ea.despre ce se afla in filtru nu stiu sa zic prea multe,sunt cativa bureti unii cu gauri mici unii cu gauri mai mari niste carbuni cred .filtru e facut de mine dar e montat de un crescator de pesti cu el am cumparat tot ce e in filtru.si neonle la fel tot el mi-a zis ce sa cumpar.si are si un termostat dinala in care sta aprinsa doar 8 ore pe zi.da agvariu de 100 l e lung si ingust pentru pestii mai mici ca nu e mare presiunea apei.la agvarii eu am lipit sticla in ala mare si piatra am facut filtrele dupa un proiect dat de el si el a venit a asezat tot ce a trebuit si le-am pus in functiune.exista cate o pompa in fiecare filtru.si ti-am zis pentru sanitarii ventuza am facut un colt special cu plante si cu foarte putina lumina atat cat sa se vada nise umbre in apa.adica am mutat neoanele in stanga agvariului la maxim pentru ca neoanaele nu sunt cat acvariu sunt mai mici..si crede-ma tin foarte mult l pestiucii mei .cateodata ma trezesc si noaptea si stau si ma uit la ei.si sa sti ca din pesti se fac si bani,nu vreau sa ma imbogatesc dar macar sa scot ce investesc.din gupy si din moli scot banii pe mancare curent,pentru ca ii dau cuiva si ii vine la piata de animale cu mult sub pretu pietii la noi un gupy e 5 lei eu ii dau cu 2,5 lei adica la juma de pret si niciodata nu am venit cu pestii inapoi.oricum as cam vrea sa scap de gupy si de moli am inceput sa ma satur de mormoloci .de ex acum am doar 3 femele si restu masculi pentru ca nu le mai facem fata.am impartit gupy la tot cartieru si parca nu se cunoaste am avut un agvariu de 700 l care sa spart in ala aveam gupy cu kg incerc sa caut sticla sa il fac din nou sa spart partea din fata si nu gasesc geam la marimea asta.am o camera unde vreau sa o fac special numai pentru acvarii si pesti.ai idee de unde pot face rost de planta aceea care ti-am zis??eu stiu sa fac comanda de undeva sau sa cumpar de la cineva.