Fac si eu o remarca la aceasta disputa privind achizitiile in sistem raburs sau cash in avans.

Eu unul aleg rambursul prin posta romana (nu prin curier) cand nu am incredere deplina partenerul de afaceri si il rog sa treaca la descrierea produsului exact ce ma astept sa gasesc in colet. Dc iau un joc il rog de exemplu sa treaca "joc ps3 Dead Space, cu carcasa si manual in limba engleza". Desigur exista riscul sa primesc zgariat si nefuncional dar sansa e destul de mica.

Cand vine vb de o consola sau un gamepad unde sansele sa iti fie trimise defecte sunt mai mari si nu ai cum sa faci proba la posta, 99% merg doar pe vanzari din Bucuresti unde ma deplasez personal si cumpar doar cu proba. in restul de 1% din cazuri in cazul in care iau din provincie, o fac numai dc am referinte f bune ori am mai colaborat cu vanzatorul iar atunci fac plata in avans.

Rambursul prin posta romana din experienta mea este singura modalitate unde riscul sa iti trimita unu o carcasa goala in loc de joc si sa ramai si fara bani este 0, atat timp cat la oficiul postal de care apartii este un diriginte serios in fata caruia sa desfaci coletul pt verificare. Dc se intampla sa iei teapa, iar vanzatorul sa fii fost atat de prost incat la descriere sa fi trecut ce l-ai rugat tu, atunci cand o sa mearga la posta dupa ramburs o sa plece de mana cu politia. Toata procedura este extrem de simpla si nu pierzi f mult timp.

In schimb dc faci plata in avans si nu primesti nimic sau primesti altceva decat ce ai platit, mult succes cu plangerile la politie dc credeti ca cineva in Romania va sta sa cerceteze ce a promis ala pe te miri ce forum ca o sa iti trimita. De cele mai multe ori nici nu se va merita ca pt 200-300 de lei sa pierzi timpul necesar ducerii la bun sfarsit al conflictului.