Quote Originally Posted by flightcrank View Post
Fiind un fan al seriei sper ca cei de la Konami sa continue pe acelasi drum , pe care l-au inceput cu PES 2011

YouTube - UK_PES 2012 Announcement Video

Fiind si eu un fan al seriei, imi doresc din tot sufletul sa uite de jocul numit PES 2011, care a fost gandit cu intentii bune dar a fost extrem de prost realizat. Apoi, sa se aseze la un PC si sa joace PES 6 si sa vada cam cum trebuie sa se comporte un joc de fotbal. Parca au uitat cum se face treaba, ai crede ca i-au concediat pe toti cei care au lucrat in trecut si au angajat maimute care sa faca development. Seabass, tipul acela atotstiutor, nu prea face fata. Abia acum, in 2012, s-a gandit el asa in turnul lui de fildes, ca poate ar fi bine sa scoata plasele alea gen cearceaf, lucru cerut de fani in zeci de mii de mesaje de-a lungul anilor. E si asta o realizare totusi. Una dintre cele mai proaste decizii luate vreodata de cei de la Konami a fost sa limiteze jucatorii de viteza, aducandu-i la acelasi nivel cu toti ceilalti. Nu au mai facut ca in 2010, cand Messi si Cocalar 7 erau rachete supersonice, insa acum, Walcott este ajuns din spate in viteza de Cadu, Messi alearga ca un smeagol, nu am vazut in viata mea un jucator sa alerge asa deselat iar Cocalar 7 abia trece de aparatorul de banda al echipei Sturm Graz, spre exemplu. Superb sau ce?


Apoi animatia jucatorilor. Dumnezeule mare, ce chin. Nu mai sunt la fel de robotizate ca in 2010 dar totusi sunt departe de ceea ce ar trebui sa fie. Aproape toti jucatorii, indiferent ca sunt vedete sau nu, au control greu al balonului, le trebuie 3 miscari sa se intoarca. Nu exista cursivitate, faza nu curge, nu exista flow. Este mecanic si e al naibi de enervant. FIFA e arcade, ping pong passing, adevarat, insa la animatia jucatorilor nu greseste. De ar face FIFA si PES o fuziune, ar iesi probabil o mutatie de joc extrem de apropiata de realitate.


Si ar mai fi...dar nu mai am chef. Jucatorii de PES stiu. Cu toate astea, jucandu-le pe amandoua, parca tot PES, cu tot cu problemele lui, iese triumfator.