Ce vrei tu sa faci e o mare prostie. Nu iti recomand piese second hand pentru nimic in lume. Am avut si eu anul trecut de schimbat volanta+ambreiaj+kit distributie+amortizoare pe o Alfa 159. Crede-ma ca ma costa in jur de 1400-1600 de euro sa iau piesele second hand dar nu am facut-o. Cand vrei o piesa importanta pentru masina, in cazul tau o cutie de viteza, nu te juca cu second hand, doar daca iei de la o firma care iti ofera garantie pe piesa cumparata. De cele mai multe ori nu gasesti asa ceva si majoritatea pieselor pe care le gasesti in centre de dezmembrari te tin cateva luni dupa care isi dau duhul. Eu am ajuns sa platesc aproape 3000 de euro pentru piesele de mai sus, dar macar am 1 an garantie pe manopera si 2 pentru piese. Si nu am fost la reprezentanta ca ma costa si mai mult.

Daca totusi vrei piese second, du-te in targ la Autovit si sunt baieti acolo care iti pot face rost de aproape orice. Poate dureaza o saptamana sau doua, dar ei aduc orice. Vorbesti cu ei si te intelegi, dar sa negociezi la sange ca sunt niste mafioti.

Eu iti mai spun inca odata, pentru ca nu consider ca faci bine. Cumpara piesele noi si ai garantia ca treaba e bine facuta si ca vor rezista. Cu piesele second poti ajunge sa o iei de la capat in scurt timp.

Ultimul meu sfat este: cand ajungi sa o repari, stai langa baieti la service. Sa vezi ca piesele sunt cele pe care le-ai vrut tu, noi/vechi, si ca pe acelea le monteaza.