Single post: Ce retro games va mai jucati...

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Post Ce retro games va mai jucati...

    Desi avem si un thread foarte popular numit "Ce te joci acum" am dorit sa creez unul in plus in care sa se discute de jocurile un pic mai vechi. Spune-le cum vrei: retro games, old-school games, classics etc. Acestea sunt capodoperele care nu si-au pierdut farmecul odata cu trecerea timpului in ciuda graficii si gameplay-ului invechit. Acum multumita celor de la Sony, Microsoft si Nintendo avem posibilitatea sa butonam aceste jocuri (fie ele in format digital) ca sa ne aducem aminte de vremurile bune de altadata sau doar pentru a vedea de ce jocul X e atat de popular chiar daca s-a lansat in urma cu peste 10-15 ani.

    Eu momentan am doar doua jocuri clasice: Twisted Metal 2 si Final Fantasy VII. TM l-am dorit neaparat deoarece tin minte ca in urma cu vreo 10 ani il jucam pe PC in prostie. Terminam fiecare story mode cu fiecare personaj, aflam toate secretele, jucam in 2 cu varul meu etc. Si acuma ca il am pe PS3 pot sa spun ca inca imi place. Sigur controlul mi se pare cam aiurea folosind controlerul de la consola si grafica e una foarte obosita da sincer asta ma atrage si mai mult la joc. Cand l-am cumparat de pe PSN tin minte ca pentru cateva zile doar asta ma jucam cu Raigor. Am renuntat la toate celelalte jocuri chiar daca jocul x s-a lansat de doar o luna sau arata super bine.

    Final Fantasy VII l-am primit cadou ca sa zic asa de la Wintzy (thanks again man ). A vazut ca sunt un foarte mare fan FF (jucasem pe atunci cam tot ce s-a lansat pe ps2, ps3 si o parte pe psp) dar nu am avut ocazia sa joc un clasic. Tin minte in seara in care l-am descarcat nu m-am oprit din butonat decat pe la 4-5 dimineata pentru ca a doua zi aveam scoala (adica in in mai putin de 3 ore ). Din cauza BAC-ului am facut o scurta pauza dar recent m-am reapucat. Sunt uimit cat de lung e jocul asta. Am peste 30 de ore de joc si inca sunt la Disk 1 (din 4 ). Povestea e incredibil de buna, lumea si creaturile imi plac la nebunie, personajele sunt foarte bine conturate si gameplay-ul mi se pare de 10 ori mai bun decat cel din FF XIII (sincer). In orice caz Square Enix nu mai face jocuri ca pe vremuri.

    Ma gandeam mai demult sa fac un thread pentru FF VII ca sa mai cer un sfat ca au fost multe momente in care nu mai stiam pe unde sa ma duc sau ce sa fac, dar dupa aceea m-am gandit ca nu are rost deoarece banuiesc ca maxim 4-5% dintre useri au jucat FF, daramite sa il termine. Am folosit si un walkthrough destul de detaliat (poate prea detaliat) si am mai avansat in poveste.

    Eu as dori ca aici sa se posteze pa langa ce retro game jucam, sa scriem si cat de bun e, ce iti place sau nu iti place la el, daca avem deificultati in unele parti sa postam ca poate reusim sa ne ajutam intre noi (la Twisted metal si FF VII o sa va ajut eu ) si alte chestii. Spor la postat si sper sa vad si alti useri care inca apreciaza aceste capodopere (oldies but goldies guys).

    P.S. cred ca in curand o sa imi cumpar si FF VIII (dupa ce termin VII-le) apoi IX (evident dupa ce termin VIII-le). Poate o sa imi cumpar si un Resident evil, silent hill si ce alte jocuri se mai merita.
    Attached Images Attached Images retro_games.jpg