Quote Originally Posted by Mika View Post
Si mai mult ca sigur 300 de membri care acceseaza forumul zilnic ar plati pentru Premium, in orice ar consta acesta.
Eh, da-mi voie sa nu fiu de acord. Cel putin eu n-as plati daca "premium" ar consta in nickname scris cu alta culoare sau o steluta langa avatar sau ceva de genul asta. Sa nu ma intelegi gresit, nu inseamna ca sunt zgarcit sau ca n-as vrea sa ajut forumul. Dar as prefera pur si simplu sa donez aia 10 euro fara sa primesc nimic special in schimb decat sa platesc pt ceva de "suprafata".

Insa treaba s-ar schimba daca s-ar oferi niste avantaje reale. Gen : tombole cu premii pt userii premium, reduceri la produse oferite de diverse site-uri partenere, anunt sticky o perioada (desi la cat s-a rasfirat aria e cam inutil momentan, am anunt la care n-am mai dat up de vreo saptamana si tot pe prima pagina e in aria aia).

Cand oferi si avantaje reale sigur o sa sara mai multi cu banul, mai ales ca 10 euro/an e chiar o suma modica. Insa trebuie facut ceva, degeaba doar discutam noi aici. Donatiile merg cu merg, sunt 2-3 useri care doneaza sume importante si cateva zeci de useri care doneaza maruntis (din nou, sa nu fiu inteles gresit - tot respectul pt ei), dar cam atat.

Ideea cu Licitatiile a fost superba, cred ca de acolo se strange grosul sumei. Dar se pare ca nu e suficient, asa ca mai trebuie implementat ceva. Premium User platit mi se pare o idee excelenta, eventual sa fie 3 tipuri de useri : regular user, silver user (care sa plateasca 5 euro) si golde user (care sa plateasca 10-20 euro). Insa trebuie oferit ceva la schimb : am mai dat cateva idei mai sus, dar mai sunt si alte optiuni : acces la anumite arii speciale pe forum, posibilitatea de a uploada mai multe poze pe thread-uri, dublarea punctelor de experienta, dreptul la semantura animata, avatar mai mare, etc, etc.

Repet : e necesar sa se ofere suficiente chestii atractive si pretul pt premium user sa nu fie mare. Atunci multi useri se vor abona la premium si banii se vor strange rapid. Daca se ofera doar un nick colorat sau ceva de genul asta ... presimt un esec : vor fi 20-30 useri care vor dori premium si asta doar pt a ajuta site-ul. Insa userii respectivi oricum ar fi donat suma, deci suma stransa in plus pt site va fi nula.