Ce-mi plac mie statisticile astea facute de oameni cu IQ cat numarul de la pantof si cu ochelari de cal. Oare domnii aia s-au gandit macar un sfert de secunda cati din milionul ala de gameri (care au cumparat jocul SH) ar fi dat banii ceruti pe jocul sigilat (pretul de magazin) ? Astea-s problemele lor ? In loc sa se uite cat pierd din cauza celor care modeaza PS3-uri ei dau vina pe cei care joaca originale.

E usor sa faci statistici cretine fara sa analizezi tot. Eu unul cumpar jocuri din mai multe motive, printre care si pt colectie. Daca trec pe digital nu mai cumpar jocurile alea. Si sunt convins ca multi cumpara jocuri pt ca stiu ca le pot revinde cu o mica pierdere si-si cumpara altele si tot asa. In momentul in care nu le vor putea revinde se vor gandi de doua ori inainte sa cumpere.

Concluzia cu 10 milioane pierdute e o concluzie scoasa din burta. 2 milioane au dat banii pe jocul sigilat, inca un milion au cumparat jocul SH. Concluzia lor : mai puteam vinde 1 milion de exemplare. Dar daca jocul era legat de user si nu se putea revinde oare cati ar mai fi cumparat. Poate ar fi cumparat jocul numai un milion si nimeni nu s-ar mai fi "bucurat" de el. Ar fi vandut 1 milion de exemplare, nu doua. Si 2 milioane ar fi jucat pe PS3-uri cu firmware custom. Dar repet : domnii care fac studiile astea au o gandire extrem de limitata.