Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
@RaverX, un exercitiu: daca acuma as avea ceva de vanzare si tu ai vrea sa cumperi acel ceva iar eu m-as intelege cu tine ca poimaine cand imi virezi banii sa iti trimit produsul si maine te-as anunta ca am vandut produsul lui X mai scump, sincer, nu te-ar deranja atitudinea mea fata de intelegerea mea cu tine? Sincer...sincer!
Nu vrei sa stii de cate ori m-am aflat in situatia ta. Si nu doar cu jocuri, ci si cu alte produse. Iti dau un exemplu : un user vindea pe un forum o placa video pe care mi-o doream enorm (de colectie). Cerea pe ea 40 lei, dar era din Bucuresti, l-am intrebat daca nu trimite prin posta, a zis ca nu. Am intrebat unde se poate deplasa, a zis ca nu se deplaseaza, doar daca vine la el acasa. OK, am apelat la un amic din Bucuresti, iar la vanzator i-am zis ca-i dau 50 lei pe placa, dar sa mi-o retina pana a doua zi. A zis : sigur ca da. Amicul meu s-a dus la el a doua zi (a vorbit cu el la telefon inainte) si cand a ajuns acolo a aflat ca ala a dat placa de cateva minute ca a venit altcineva la el si i-a oferit si el tot 50 lei, asa ca nu a mai asteptat sa vina amicul meu.

Normal ca m-am suparat (ca sa-ti raspund), dar n-am facut scandal si n-am acordat negativ, nici macar neutru, desi am pierdut mai mult ca tine (rugaminti, favoruri, telefoane date incolo si incoace, etc). Daca-mi permiti un sfat : e o lume dura, bazata pe interese si bani, exceptiile sunt putine. Nu te mai mira cand se intampla faze de astea si mai ales nu te oftica, mai ales daca nu pierzi bani. Asta e viata, de multe ori o sa pierzi ceva ce-ti doresti pt ca n-ai bani pe moment sau pur si simplu pt ca nu te afli la locul potrivit.

In continuare raman la ideea ca TR negativ ar trebui acordat doar in cazul in care are loc o teapa (produs defect, nu este trimis produsul, nu este platit/ridicat produsul, etc). In caz contrar o sa se ajunga la situatii urate, dupa discutii scurte pe messenger sau in PM e posibil ca unul sa inteleaga ceva si celalalt sa inteleleaga altceva sau pur si simplu o sa se dea TR negativ din razbunare, etc.