Quote Originally Posted by trickz View Post
O revista costa imens in orice varianta ar fi. Chit ca nu exista in format fizic, pentru o munca de calitate ai nevoie de redactori, graficieni si mult, mult timp. Am trecut prin doua astfel de tentative, ambele murind, pt ca se bazau pe munca gratuita, care nu are cum sa respecte un deadline.
Corect. Nu se poate respecta un deadline si nici nu prea poti impune niste standarde de calitate pt fiecare. Am lucrat si eu ca redactor la o revista mai demult si stiu cum e, din exterior totul pare simplu : 2-3 oameni scriu in cateva ore niste articole, unul le aranjeaza in pagina si gata. Nu e deloc asa, ca sa scrii un articol ca lumea ai nevoie de timp. Apoi articolul ala trebuie corectat si pus in pagina. In plus cand scrii un articol trebuie sa respecti niste reguli : ti se cere un anumit numar de cuvinte, un anumit numar de poze, etc.

Insa problema e alta : revistele nu mai au trecere la public. Pana si revistele cu greutate de la noi se confrunta cu probleme uriase, plus ca multe au inchis deja "taraba". Eu cred ca trebuie ca adminii sa se concentreze pe forum si pe site, nu sa se bage in alte chestii. Parerea mea.