Quote Originally Posted by Graft View Post
Caut job �n străinătate. Oriunde, civilizaţie să fie
M-am uitat, �n seara asta, la “Rom�nia, te iubesc” şi m-a cuprins depresia. �mi doresc, sincer, să plec din Rom�nia şi o să �ncep să-mi caut un job �n altă parte. �n orice ţară civilizată. Noul sezon al emisiunii de la ProTV s-a reluat cu unul dintre eternele subiecte ale presei noastre, doar că tratat ca la carte: autostrăzile rom�neşti. Săptăm�na viitoare, tot subiectul acesta va fi tratat. Alex Dima a reuşit să mă umple de spume. Şi nu din vina lui, dimpotrivă. Omul este, probabil, unul dintre cei mai buni reporteri din presa rom�nească, �n momentul de faţă.

O să vedeţi, c�nd vor fi clipurile pe site-ul ProTV, despre ce e vorba. Nu de banii cheltuiţi p�nă acum. Că trebuia să avem, �n 2011, 800 de kilometri de autostradă, iar noi �ncă n-am depăşit 400, deşi, �n cifre, cheltuielile au depăşit planul de 800. Nu de Bechtel, care n-a mişcat nimic la noi, deşi au realizat, mai ieftin, o autostradă săpată �n munte, pe-aici, prin zonă, pe la nişte vecini care vorbesc ceva limbă slavă. Nici măcar de calitatea – sau, mai bine spus, lipsa calităţii – asfaltului.

E vorba despre durerea �n cot a celor care iau decizii �n Rom�nia, indiferent de partidul din care fac parte. E vorba că Alex Dima a fost genial. A găsit un melc pe autostradă, i-a calculat viteza de deplasare şi a tras o concluzie nu tristă, nu amară, ci deprimantă: a dat un nou sens expresiei “se mişcă cu viteza melcului”. Pentru că, �n 22 de ani, dacă nu s-ar opri nici ziua, nici noaptea, un melc ar parcurge 578 de kilometri. Dacă ar merge doar ziua, ar face 289 de kilometri. �n 22 de ani, Rom�nia n-a construit nici măcar pe-aproape numărul de kilometri pe care i-ar fi parcurs un melc doar ziua.

Nu deprimant, ci tragic

�n Rom�nia, firmele de construcţii de autostrăzi nu se mişcă nici măcar cu viteza melcului. Şi nu e doar deprimant, ci e tragic. �n ultimii ani, �n Ungaria s-au construit aproape 1.000 de kilometri de autostradă din bani europeni. Noi am inaugurat c�te un sens de 20 de kilometri, am tăiat panglici şi am cheltuit mai puţin de 3% din cele 2 miliarde de euro pe care trebuia să-i �ncasăm, din 2007 şi p�nă �n prezent, de la UE. Din cauză că pe noi ne doare-n cot.

Următoarea pe listă, la Ştirile ProTV, a fost ştirea cu puştiul rom�n omor�t cu o macetă �n Torino. Poliţiştii italieni l-au prins pe făptaş: un alt puştan. Tot rom�n. Alta ştire, şi mai tare, tot de acolo: c�teva sute de rom�ni s-au călcat �n picioare, la Biserica Zlătari, să pupe moaştele unui sf�nt care, chipurile, i-ar scăpa de blesteme, că ar fi fost un vrăjitor care s-a convertit la creştinism.

Idioţenia merge p�nă acolo �nc�t o mamaie spune că a venit să se roage la sf�nt s-o scape de farmece pe fiică-sa, care vrea să se mărite, iar ea nu vrea, că nu crede că-i bărbatul potrivit. Iar dacă fiică-sa nu vrea s-audă de ea, sigur i-au făcut farmece. O alta vine să se roage la sf�ntul vrăjitor s-o scape de alte farmece, că altfel nu-şi explică de ce e tot timpul bolnavă, dar doctorii nu-i găsesc nimic.

M-am săturat

Vorbesc c�t se poate de serios. Caut job �n străinătate, �n orice ţară, civilizaţie să fie (mai puţin Italia). Orice are legătură cu domeniul meu de activitate şi cu limba engleză (copywriting, comunicare, online etc.) sau nu, că s�nt dispus să �nvăţ să fac şi altceva. Dacă există companie rom�nească ce-şi deschide birouri pe-afară şi are nevoie de om, mă ofer. Dacă există rom�n care lucrează prin vreo companie străină şi ştie că se fac angajări, să-mi dea de veste şi trimit un CV. Aş pleca şi m�ine.

Nu e normal ca eu să fiu cel ce se enervează că lucrurile nu merg �n ţara asta şi că pe oamenii responsabili de mersul lucrurilor nu-i interesează. �mi pare rău, am ajuns la capătul răbdării.