Cred ca subiectul este putin mai complex.
In primul rand cei de la MS Romania ar fi primii care s-ar bucura daca s-ar lansa serviciul XBox Live in Ro din simplul motiv ca viata(jobul) lor ar deveni mult mai usoara, oportunitatile mai mari, etc. Apoi decizia nu depinde de MS Romania, ar fi bine sa fie asa, dar din pacate nu este.

In al doilea rand, sa nu uitam ca tari precum Polonia, Cehia, Grecia si Ungaria au serviciul de aprox. 1 an, iar Romania este la "ani-lumina" de aceste tari atat in ceea ce priveste nivelul vanzarilor, legislatia in vigoare, nivelul pirateriei, mentalitatea locuitorilor , etc. Ca tot veni vorba de piraterie, in Romania pirateria este in jur de 60% in ceea ce priveste agentii economici (firmele) care utilizeaza software in businessul lor pentru a face bani. Daca e sa vorbim despre piata de consumer - software, jocuri, muzica si filme - pirateria este peste 95%. Iar cifra asta spune tot.

Si nu e vorba doar de console - aceeasi discutie este si la PC (serviciul Live este si pe PC), iPhone, iPad (majoritatea covarsitoare a utilizatorilor produselor Apple si-au "deblocat" device-urile, oare de ce?), etc. Si la fel ca multi dintre noi, stiu oameni care castiga averi in fiecare luna si nu concep ca o aplicatie, un joc, un film sau o melodie ar trebui platita, la fel ca orice alt bun.

Cu toate astea, eu cred ca momentul cand vom avea XBOX Live in Ro nu este prea indepartat...
Iar tot ce am scris mai sus nu se vrea a fi decat o incurajare si in acelasi timp o felicitare pentru CG si toti cei care sprijina gamingul in Romania. Nu trebuie sa renuntam nici la idei, nici la sperante.