Nu te supara, profesorii fac an de an acelasi lucru. Mereu aceleasi lucrari, aceasi materie, aceleasi teste si teze. Avand in vedere halul in care a ajuns invatamantul din Romania chiar nu poate sa imi para rau de ei. Mai ales ca au 5 luni de vacanta cand primesc acelasi salariu si stau si taie frunza la caini. Nu te supara, dar gresesti.

Un doctor insa, are o responsabilitate imensa. Pe langa pregatirea foarte lunga, si probabil si cea mai grea, are si o responsabilitate enorma. Un profesor de liceu care preda limba romana a facut o facultate de 3-4 ani si gata. Un doctor cu specializare are undeva peste 10 ani. In plus de asta, fiecare doctor/medic trebuie sa acumuleze an de an un numar de puncte pentru a putea profesa in continuare. Aceste puncte vin de foarte multe ori din examene si teste. Pe langa toate astea, medicul face garzi. Nu cred ca iti poti imagina cum e sa faci garzi timp de cativa ani, si nici sa nu mai poti adormi, stiind ca imediat ce apare ceva, trebuie sa te trezesti. Nu stii cat de greu e.

STIU foarte bine cat ar trebui sa castige un doctor, si e mult mai mult decat acum. Cu mult mai mult. Profesorii fac greva si primesc mai mult, tuturor li se pare normal. Medicii nu fac greva, nu au voie, si daca ar face, le-ar sari toti in cap. Cum indraznesc ei sa faca greva.

Eu zic sa va ganditi de doua ori inainte sa mai dati in medici degeaba si fara rost, doar pentru ca asta vedeti la TV. Nu stiti cum stau lucrurile. Cu asta am incheiat.