Quote Originally Posted by nops66 View Post
Si daca 90% din persoanele din generatia ta au invatat pe rupte dar n'au facut mare lucru pentru tara asta cum e? Au vazut cu ochii lor cum niste paduchi isi bat joc de ei si de drepturile lor si n'au facut nimic, au preferat sa'si bage picioarele si sa plece la mai bine, ca doar tine de natura omului sa fie egoist.
Si cam ce vroiai sa faca ? Asa, ca idee... Tot aud : sa facem ceva, sa facem ceva ! OK, hai sa facem ? Ce propuneti ?

Aia care au plecat au facut foarte bine, eu si acum regret ca n-am plecat dupa ce am terminat facultatea, dar niciodata nu e prea tarziu. Ce-ai vrea sa faca cei care sunt inteligenti si talentati ? Sa ramana si sa fie bataia de joc a manelistilor ? Ai idee ce salarii se ofera in orasele mai mici ?

Eu chiar nu pot intelege cum se descurca unii, mancarea e foarte scumpa, de restul nu mai zic. Eu dau cam 400 lei doar pe intretinere+curent+telefon+net+tv. Asta vara. Iarna mai creste cu 150 lei suma.

Si stau doar eu cu prietena intr-o garsoniera, din fericire nu trebuie sa platesc chirie. Cum ar fi daca as plati si o chirie de inca 400 lei ? Iarna as plati 950 lei doar pe chirie + ce am mentionat mai sus. Doar atat, fara mancare sau alte cheltuieli. Si multi au salarii sub suma asta...

Repet : ce vrei sa facem ? Sa nu acceptam salariile astea ? OK, eu nu accept din start, problema e ca sunt multi care accepta. Insa deja sunt cam enervat de atitudinea asta : hai sa facem ceva, suntem cu toti vinovati ! Serios ? Pai zi si CE sa facem si nu doar atat. Gandeste-te si ce rezultate o sa avem.

Din pacate e cum a zis Donely : tara asta e condamnata, e prea tarziu sa mai pot face orice, cand majoritatea e o turma de oameni prosti nu poate o mana de oameni sa scoata tara din rahat. Cand 90% din oameni au mentalitatea "lasa ca e bine si asa" ce crezi ca o sa poata face restul de 10% ? Spune ce si eu promit ca o sa fiu primul care iti urmeaza sfatul (daca e un sfat bun si cu sanse de reusita).