Vad greseala asta foarte des. Toti cred ca pui cauciucuri de iarna atunci cand e zapada. Este total eronata ideea. Cauciucurile de "iarna" sunt de fapt cauciucuri pentru sezonul rece. De ce spun ca sunt pentru sezonul rece? Pentru ca au alta compozitie decat cea a cauciucurilor de vara, lucreaza la alte temperaturi. Compozitia cauciucurilor de vara nu da acelasi randament sub 10 grade celsius de exemplu. Asta se traduce in distanta mai mare de franare, aderenta mai scazuta. Si toate acestea in conditii de asfalt uscat, in momentul in care ninge, Dumnezeu cu mila.

Cauciucurile de iarna isi arata valoarea in sezonul rece, nu este recomandat sa se foloseasca la temperaturi de peste 10-15 grade celsius pentru ca nu mai dau acelasi randament si cu timpul se pot distruge. Pe langa aderenta in conditii de frig, au o aderenta sporita si pe zapada/polei/mazga. Se poate vedea foarte simplu cand da prima ninsoare cum soferii prinsi pe nepregatite nu-s nici macar in stare sa iasa din parcare cu niste cauciucuri de vara.

Cauciucurile all-season mi se par cea mai mare aberatie (chiar daca au inscriptiile M+S). Sunt un fel de struto-camila care trebuie sa se comporte bine pe o plaja foarte mare de temperaturi (30 de grade pana pe la minus 10-15 sa spunem) deci un compromis trebuie sa existe undeva. Pe langa compusul pneului, care nu este acelasi nici cu cel al cauciucului de vara nici cu al celui de iarna, cele all-season au aderenta mai slaba decat unele dedicate (de vara sau de iarna).

Ca incheiere, cumparati-va cauciucuri de iarna dedicate, renuntati la all-season. Indiferent ca o cere sau nu legea. Incercati sa nu faceti rabat cand vine vorba de pret, cauciucurile sunt singurul contact al masinii cu asfaltul si pot face diferenta in cazuri neprevazute. Lasati cauciucurile resapate si second-hand pentru altii, nu stiti cat s-a mers cu ele si in ce conditii au fost depozitate.

Recomandarile mele pentru sezonul asta: Goodyear MaxGrip, Dunlop SP Winter Sport, Michelin Alpin.

http://www.adac.de/infotestrat/tests...95_65_R15.aspx