Nasol. E rau iarna cu allseason chiar si cu 4x4.

De cateva sezoane, folosesc Nokian WR si sunt foarte multumit. (sunt mai multe versiuni WR, dar WR simplu e cea mai buna)

Vara am unele allseason care s-au remarcat prin duritate si durabilitate de cand am luat masina (sunt la al doilea set Pirelli Scorpion Str). Pe ud si pe uscat sunt bune, dar pe zapada, gheata groaznice. Am ramas blocat intr-un sant sau am ajuns intr-unul de cateva ori pana m-am hotarat sa cumpar de iarna.

Cu toate acestea, daca esti un sofer bun, te poti descurca in zapada si cu pneuri all season sau chiar de vara daca au un profil de ploaie. Dar o sa mergi ca melcul, o sa te pui pe tine in pericol si pe cei din jur.

Cu privire la gama de preturi, ele variaza foarte mult. Probabil ca se plateste si marca foarte mult, dar si calitatea. Trebuie pusa in balanta nevoia de un pneu performant cu pretul daca nu esti un Schumacher al soselelor mioritice.

Mai ales la cat e amenda, va recomand sa cumparati un set de iarna. Chiar si cu cel mai ieftin pneu, tot o sa fie o diferenta uriasa fata de un pneu de vara sau all season.