Adaug si eu o parere la acest thread readus la viata azi, fara sa fi vizionat clipurile de mai sus, existand posibilitatea sa repet ce au zis cei din video-uri. Cum s-a spus mai sus, este dubios faptul ca nicio alta expeditie nu a mai fost facuta pe Luna, mai ales cu tehnologia pe care o avem astazi. Probabil unii ar spune ca au fost facute, dar s-a tinut totul secret, insa mi-e greu sa cred. Ca o mica teorie a conspiratiei, poate unii dintre voi ati vazut filmul lui Kubrick (un regizor genial de altfel), 2001: A Space Odyssey, care a aparut cu un an inainte de asa zisa aselenizare, adica in '68. Este o capodopera atat prin mesaj, cat si prin imagini. Este incredibil faptul ca acel film arata si acum ca si cand ar fi fost filmat in 2011, atunci neexistand CGI. S-a folosit proiectia frontala, retroreflectoare pe suprafete mate, efecte vizuale nemaivazute pana atunci etc. Cei care nu l-au vazut ar trebui sa arunce un ochi pentru mai multe detalii. Asadar, revenind la subiect, se spune ca Stanley Kubrick a fost cel care a pus umarul la "inscenarea" acestei aselenizari, totul fiind facut pe un platou de filmare. Multi cred aceasta teorie, aducand aminte printre altele de lipsa stelelor si de pozitia steagului american, precum si de un numar maricel de persoane de la NASA care au murit in conditii, sa le zicem, suspecte.


Adevar sau nu, nu avem de unde sa stim sigur, nu putem decat sa speculam. Eu cred ca nu, omul s-a nascut sa cucereasca si sa exploreze, dar atunci nu cred ca era pregatit pentru spatiu.