In iarna lui 2012 avem ambele console. Iar cryyo va da bere din grose pentru ca va pierde pariul care l-a facut acum 1 an. 2 GB DDR3 sunt arhi suficienti [nici un proces pe 32 de biti nu adreseaza mai mult de 2 GB, in orice joc actual], important este ca GPU-ul sa fie potent. Ma indoiesc ca va fi dual GPU. Daca va fi bazat pe seria 7000 care iasa la anu, va fi ceva misto - performanta mare la consum redus.

E nevoie de 28nm pentru noile console, actualele cipuri pe 40nm sunt prea fierbinti chiar si pentru placile de PC. De aia e plin de versiuni cu racire aftermarket. Eu la GTX 580 am optat pentru Asus Direct CU II datorita sistemului de racire, PC-ul e legat la plasma si serveste si ca HTPC iar zgomotul unui GTX 580 cu racire stock este deranjant in filme si foarte deranjant in jocuri. Nu poti pune asa ceva intr-o consola. Eu as paria ca cipul grafic din Xbox Loop va avea puterea intre ATI 6970 si ATI 6990 si consumul specific unui cip pe 28nm.

Ceea ce ar fi un spor de performanta considerabil. Considerati ca cipul actual din Xbox 360 este la nivelul unui ATI HD3850, si de la 3850 la 6970 e cale lunga

Sunt insa foarte curios pe ce mariaj va merge SONY. Procesorul mai mult ca sigur va fi CELL, de restu nu rasufla nimic.