Lasa tu resorturile si pune banii de bere, ca lumea evolueaza din inertie nu ii trebuie nici un resort, sunt cicluri de viata stabilite ale unui produs dupa care apare altul nou, se numeste progres si evolutie [o caracteristica a omenirii].

Timeline-ul consolelor este de 6 ani, durata de viata este altceva, se refera la cat vor sta in fabricatie. PS3 se va vinde si dupa ce apare PS4, tot asa cum PS2 s-a vandut si se vinde si acum si probabil se va mai vinde si la anu.

Man, o corporatie lanseaza un nou produs dupa o strategie bine gandita de marketing si dupa analize financiare facute inainte, nu pentru ca s-ar speria de ceva. Si de multe ori, chiar daca publicul ii percepe ca si concurenta, in spate se trag sfori.

Poate nu stiai de scandalul care s-a ivit in momentul in care cei 2 competitori pe piata GPU-urilor [AMD si nVidia] au fost prinsi ca in spate stabileau pretul high end-ului. Adica ba, io vand in nesimtire cu 2500 ron placa de varf, tu sa nu ceri mai putin. Ca atare uita-te la diferentele de pret, pe acelasi segment, intre cei 2, sa vezi cat de apropiate sunt. Stii cat costa cipul din GTX 580? 100 de dolari. Poate imi explici ce reprezinta diferenta de la 3 milioane [cat costa cea mai costisitoare piesa] si pretul de 2400 cu care sunt obligat sa cumpar eu sau altul [obligat la sensul figurat, in ideea ca doresti acea placa].

Pretul componentelor de PC este undeva de 4-5 ori mai mare decat ar trebui sa fie [raportat la pretul de fabricatie + toate costurile aferente]. iPhone 4s costa vreo 130 de dolari [toata partea de manufacturare, piese, etc]. De aici pana la 40 de milioane e cale lunga.

La console treaba sta mult mai bine pentru ca ele pot fi vandute chiar la pretul de manufacturare. Asa ca dragu meu, o consola care sa aiba puterea unui GTX 580 va costa sub 24 de milioane, asta cu tot cu HDD, PROCESOR, MEMORIE, GPU, UNITATE OPTICA si 1-2 jocuri la pachet

Problema mare la generatia asta de console care iasa e fierbinteala cipului grafic nu performanta. Si racirea lui eficienta.