Single post: Xbox 360 RROD fix

  1. #11 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Neata'
    Ok sa le luam pe rand :
    - daca tot te zgarcesti sa dai 200 de lei lui Donely si sa iti repare Xbox-ul profesionist ( care pot sa-l recomand la orice ora, este un mester de incredere si priceput) macar fa-o ca la carte
    - metoda uscatorului de par este 0 barat, asa cum spunea un coleg acel uscator de par abia ajunge la vreo 100 de grade C pe cand suflata de aer cald ( gasesti sa imprumuti pe la orice vopsitorie auto / tinichigerie auto) duce 400 - 600 grade, este suficient sa treci de cateva ori cu suflanta peste procesoare si ai o sansa mult mai buna sa le relipesti
    - dar nu este o solutie decat de moment - cateva zile
    - o solutie mult mai buna este x-clamp fix : inlocuirea X-urilor metalice care tin radiatoarele apasate (Nu suficient de bine) pe cele doua procesoare cu suruburi
    - uite ghidul complet , pas cu pas ( nu trebuie sariti pasii !!! ) Installing Xbox 360 Red Ring of Death Fix Kit - iFixit
    - Sa speram ca nu este distrusa complet si poate o reabilitezi
    - daca totusi nu reusesti ma bag eu sa INCERC sa o repar ( fara bani) dar cu transportul te descurci, nu de altceva dar e grea si costa.
    Vorbesti tampenii, sa dai 200ron lui Donely sa ti-o repare ''profesionist''? omule, am cumparat xbox360 cu rrod cu 50lei, l-am reparat si functioneaza de cateva luni perfect si in ziua de azi, iar investitia nu a depasit 80ron cu totul, consola inclusa.El o face procedura corect dar daca tot in stilul ala o asambleaza e cam degeaba, in putin timp sansele sa dea rrod sunt mari.Eu am avut o consola cu rrod care dupa reparatie a tinut ~3ani, TREI ani, cand am luat-o toti ziceau ca daca ma tine 2 luni sa fiu foarte multumit iar dupa anii in care a functionat a murit din cauza cipului H-ANA, era reparabil dar am preferat sa o vand.iti voi arata in poza urmatoare o solutie de reparare a rrod-ului care tine GPU-ul la 36grade iar CPU-ul la 38grade, tot ce ai nevoie e de 2 ventilatoare de PC (gasesti si cu 5lei/buc) si inca un radiator de procesor.Iar daca vrei ii poti pune si carcasa sa arata mai bine dar sa faci in asa fel incat sa intre destul aer in ea.
    Attached Images Attached Images img_1051.jpg