Din momentul in care a spus "Photoshop" deja a trecut in alta liga. Ii recomand din start i5 in locul i3-ului (stie Turbo si are acelasi TDP), iar pt. Photoshop mai multe core-uri spun mult. 4GB RAM minim... iar daca isi doreste spatiu mult, ii recomand acest model: Laptop Asus K53SC-SX221D cu procesor Intel� CoreTM i5-2430M, 2.40GHz, 4GB, 750GB, nVidia GeForce GT 520MX 1GB, Free DOS K53SC-SX221D - eMAG.ro

Am testat seria acum cateva zile, si am ramas impresionat de cat de silent este si cat de rece (fata de concurenta, in special Sony Vaio). Chiar daca este Free DOS, vine cu disk de instalare pt. toate driverele si aplicatiile necesare pt. Windows 7 pe 64bits (pt. 32 gasiti la Asus pe site). Bateria tine upto 4:30 ore (in mod Office). Placa video dedicata (GeForce GT520 MX cu 1GB) intra doar cand este necesar. Are touchpad multitouch si marele sau avantaj este carcasa de aluminiu si asezarea componentelor in asa fel incat sa se disipe mai bine caldura. Daca mai doresti detalii despre el, please let me know.

Daca tine neaparat sa ia ceva rosu, atunci ii recomand acest model: Laptop Dell Vostro 3550 cu procesor Intel� CoreTM i5-2430M 2.40GHz, 4GB, 500GB, AMD Radeon HD 6630M 1GB Graphics, Free DOS, Red DL-271969822 - eMAG.ro care are avantajul ca vine cu HDD de 7200 RPM (fata de Asus care vine cu 5400RPM). Case-ul este deasemenea metalic, constructia impecabila.

Ambele au USB 3.0, HDMI, retea gigabit, WiFi n. Dell-ul are in plus si eSATA, iar Asus-ul are avantajul tastaturii de tip chicklet (ca la Apple). In plus (sau in minus, in functie de preferinte), Asusul are si tastatura numerica. Dell-ul in plus are si optiunea de a se lumina tastatura. Calitatea ecranului este cam la fel, benchmark-urile sunt extrem de apropiate (culmea, chiar si la HDD-ul de 7200 RPM). La Asus mi s-a parut un pic bizar click-ul de la touchpad. Sper sa reziste bine in timp

In speranta ca ti-am fost de ajutor (cu modele care se incadreaza si-ti raman si bani - eventual de un Windows 7 pe 64bits si o licenta de Kaspersky Internet Security)... iti doresc bafta la cumparaturi! Nu uita cand cumperi sa intri de pe bannerul nostru cu emag de pe homepage... mai ajuta si site-ul.