Nu e greu deloc sa-ti dai seama de ce au preturile mari jocurile pe Steam. Tinand cont de faptul ca ai cumparat un joc odata si-l poti downloada/juca oricat, oriunde, ba chiar si pe Mac (destul de multe titluri). Sa nu mai spun de faptul ca poti avea majoritatea jocurilor intr-o singura aplicatie, la un click distanta. Astea toate puse langa DRM-uri care nu deranjaza utilizatorii, sistem de achievementuri si urmarirea statisticilor, update-uri automate, comunitatea steam pe care poti salva screenshot-uri si poti interactiona cu lumea. Nu mai spun nimic de Steam cloud care ofera 1 GB de spatiu gratuit pentru salvari/screenshot-uri etc.

Eu va rog frumos sa va cumparati jocurile retail, sa stati cu dvd-ul in unitate pentru a juca un titlu (lucru care duce la deteriorarea lor in timp), cautarea de patch-uri dupa instalare, probleme cu DRM-uri si altele.

Am Fallout 3 retail si nu il pot juca, pentru ca in momentul in care lansez jocul imi spune ca nu gaseste dvd-ul in unitate. Ce mai lucru, asta ar insemna sa caut crack pe net sa pot juca un titlu pe care l-am cumparat. Bineinteles, mai bine nu-l mai joc si-l tin in biblioteca degeaba.

PS: de ce la voi totul se rezuma mereu la pret si la posibilitatea de a revinde ceea ce cumparati ? Cat despre peste x ani n-o sa mai poti downloada nu stiu ce joc, e atat de trasa de par incat nici nu vreau s-o discut. Mai degraba v-ati face griji ca versiunile retail nu vor mai merge peste cativa ani din cauza incompatibilitatilor cu sistemele de operare ce vor aparea in viitor, cum a fost cu Vista/7, in timp ce pe Steam vor fi sigur optimizate atata timp cat aplicatia va exista pe acel sistem de operare.

Inca ceva: Eu am peste 100 de titluri cumparate pe Steam. Nu am avut nici cea mai mica problema cu vreo tranzactie vreodata. Si am cumparat jocuri chiar si cu VPN de US/UK, sa beneficiez de pret mai mic sau de titluri blocate pe regiune. Am folosit chiar si paypal si nu am avut nici cea mai mica problema. Cumpar in continuare jocuri si ma bucur de ele.