Quote Originally Posted by Q View Post
Basescu a declarat ca noua lege nu are legatura cu SMURD, nu cred ca sint atit de mincinosi incit sa ai tupeu sa minta chiar asa in piata mare. Din explicatiile de pina acum nu pare a fi un lucru rau aceasta lege, la urma urmei pacientul are de cistigat daca salvarea ajunge cu XX min mai repede. Problema este ca avem coruptie cit cuprinde si nu cred ca ceea ce vrea sa se faca cu legea asta in teorie o sa se transpuna si-n practica. Asa ca haosul va fi la aplicare, unde normal, cistig de cauza o sa aiba tot nepotului, bunicului, stabunicului, etc ... ca de ! nepotismul este in floare iar cine linge mai bine primeste mai mult, din ce primeste da inapoi o bucata si uite ce sistem demential avem.
Comandante citeste bine noua lege in ceea ce priveste sistemul de urgenta si ai sa vezi ca treaba nu sta bine deloc asa cum crezi tu. Ai sa vezi cate servicii de asa zisa "urgenta" afiliati politic or sa apara si care o sa suga bani publici pentru "parandarat" la alegerei si fara sa ai grantia ca or sa fie utilati si profesionisti asa cum sunt cei de la SMURD dupa ani si ani de zile. Or sa distruga in 5 minute ce s-a construit in ani de zile. Ce zice Basescu, sa imparti nu la 2 ci la 100 si vezi ce rezultat o sa iti dea. Oricum el ce declara astazi maine nu mei este valabil, sau se contrazice singur de la o zi la ata. Vezi reevaluarea lui Oprea, din "seful mafiei personala a lui Adrian Nastase" la postul de ministru dat acum de acelasi Basescu.

PS. Raed Arafat nu este om politic. Este un functionar si atat. In plus, tot nu inteleg de ce este nevoie de sistem privat in sistemul de urgenta, atat timp cat SMURD-ul isi face treaba perfect. Poti perfectiona si sustine serviciul SMURD nu sa ii dai in cap asa cum face legea noua pe care ai sa vezi, o sa isi asume guvernul slugoi raspunderea pentru ea, fara sa o mai treaca prin parlament....