Man, eu ti-am vorbit frumos... nu ti-am facut alegerea o petarda. Si nici nu te-am luat la misto cu invitatii care sunt absolventi de liceu. Bine ca nu le-ai zis ca sunt nista tzarani inculti care in loc de o cafea buna isi doresc doar un "suc cu aroma de portocale". Eu am explicat ce este pro si contra, ramanand ca fiecare sa-si aleaga ce-si doreste, dar din cate vad s-a trezit barista-ul din tine sa ne explice ce aurolaci suntem. Da, stim ca Fast Food-ul nu e bun, nu era nevoie sa precizezi.



Din ce scrii despre partea cu 8-9 bari, e clar ca habar n-ai despre modul de functionare a unui Bosch Tassimo, care nu are nevoie de presiune mare pentru ca nu are clasicul boiler (motiv pentru care si constructia lui duce la un pret mult mai mic fata de alte aparate). La fel este valabil despre timpul de preparare, cantitatea de apa, temperatura. Daca tie nu ti se pare mare inginerie, atunci iti doresc bafta la trasul de leviere, rasnitul si uitat-ul la ceas. Lasa-ne pe noi astia mai prosti sa bem de la "ducesa de Tassimo" in timp ce tu cauti pe forumuri cum se tine degetelul in timp ce prepari cafeaua Raro (pentru cei care nu stiu, este o cafea din excremente de pisica - cea mai scumpa cafea din lume, care presupun ca este foarte naturala si bogata in vitamine dar pe care nu am de gand sa o gust vreodata). Prefer metoda cu coduri de bare care face "iaurt de fructe de padure", dar care pentru mine are exact gustul si savoarea dorita. But, maybe that's just me...



Mai jos aveti cateva link-uri in caz ca vreti sa va "hackuiti" T disc-urile...
OneOfSix | Hacking the Tassimo single-serve coffee machine
OneOfSix | Hacking the Tassimo - Part 2: Breaking the Code
OneOfSix | Hacking the Tassimo: Part 3 - Updates

tdisc_brew_measurements_small.jpg

P.S. Dupa cum cred ca se poate vedea bine, threadul se numeste "Threadul maniacilor de cafea, espresso, cappuccino, ceai" si nu "Threadul maniacilor de espresso" sau "Threadul baristilor" Apropos, a testat cineva English Breakfast sau Chai Latte de la Twinings? Eram curios cum sunt...