Cu siguranță că tabletele și smartphone-urile sunt platforme redutabile de jocuri, majoritatea site-urilor serioase ce se ocupa de gaming le-au dedicat o secțiune pe care noi o cautăm, să vedem cu ce se măn�ncă ultima apariție. Mai mult, acele jocuri au devenit mult mai mult dec�t o reiterare a unui puzzle de tip Angry Birds & co.

Dar pentru a le considera �n principal platformă de jocuri �naintea altor feature mi se pare departe de adevăr, indiferent c�t au evoluat respectivele jocuri, indiferent de metoda de control sau de posibilitatea sau mai putin de a le conecta la un TV/ monitor. Personal, iPad-ul 2 al meu mi se pare senzational, claritatea imaginilor unui film, felul �n care fac browsing, faptul ca pot modela ceva 3d sau picta si faptul ca ma pot juca mi se pare, �ncă, incredibil. Aș spune că a-l considera consolă de jocuri �nseamnă chiar sa-i minimalizez funcționalitatea. Pe de altă parte, dacă ar trebui să-l folosesc �n principal ca și consolă pentru jocuri aș fi ușor dezamăgit, majoritatea alternativelor pe care le am �mi oferă mai mult sub acest aspect.

Incontestabil este și faptul ca jocurile vor deveni (sau chiar au devenit deja) o locomotivă de marketing pentru promovarea tabletelor/ smartphone-urilor după cum este și faptul ca unii și le cumpără pun�nd pe primul loc capacitatea acestora de a rula anumite jocuri. Dar nu cred că ăsta e un aspect care le face să fie console de jocuri �n acceptul de platforme destinate �n principal jocurilor.