Quote Originally Posted by schultzy View Post
Extremismul nu este niciodata bun si provoaca rani adanci pe fata acestei planete!
Corect. Dar cateodata extremismul este singura metoda de a schimba lucrurile. In Romania nu cred ca o sa functioneze alta solutie, degeaba va incerca oricine sa schimbe lucrurile "incet si sigur", n-o sa reuseasca nimic.

Quote Originally Posted by schultzy View Post
Monarhia teoretic functioneaza deoarece acel conducator este educat in acest sens, este antrenat sa conduca (si nu ma refer la automobile, vapoare, etc). Sunt in stare sa afirm ca daca aveam monarhie constitutionala din `90 am fi avut alt drum mult mai bun!
Exact - teoretic. Practic degeaba e un conducator bun si restul sunt slabi, mai ales daca puterea conducatorului e limitata (de multe ori e doar decorativa). Daca "monarhul" ar avea puterea absoluta si si-ar putea alege singur toti "subalternii" si i-ar putea schimba cand ar vrea ar fi ok, dar deja riscurile de a derapa spre dictatura ar fi uriase.

Insa la noi problema mult hulitilor conducatori e doar o parte din intreaga problema. Marea problema sunt romanii, locuitorii acestei tari. Am mai zis asta si o mai zic din nou: efectiv sunt scarbit de cat de incult, manelist si nepasator e romanul de rand. De la elevul din clasele primare sau liceu care chiuleste la greu si nu stie scrie corect pana la adultul trecut de 40-50 ani care are ca preocupare doar sa manance bine si sa ragaie dupa o bere, majoritatea romanilor sunt DEZASTRU.

Pe mine ma amuza cand vad intr-o carciuma cu cat patos sunt criticati conducatorii. Ma amuza pt ca vad "criticii", sunt niste oameni imbracati prost si care put a bautura, vorbesc taraneste, asculta manele si... pierd vremea intr-un birt. Dar ei totusi se pricep mai bine la politica si la multe altele si tot ei critica.