FF XIII Versus Preview for PS3 from 1UP.com Un articol lung dar destul de interesant si adevarat.

Pe scurt ce au scris ei: o poveste cu personaje interesante, un gameplay system bine gandit care sa nu aibe button mashing sau repetivitatea din Kingdom Hearts (desi aceeasi echipa lucreaza la joc)...poate sa semene un pic cu Type 0...dar numai un pic. Si nu in ultimul rand sa fie un joc cu feeling de Final Fantasy.

Si eu cred ca ar trebui sa readuca acel farmec FF inapoi. XIII nu mi s-a parut cine stie ce: personaje destul de simple din punct de vedere al personalitatii, un joc extrem de repetitiv care a facut FF X sa para GTA 4, un combat system mai primitiv decat cel din FF I, o poveste prea complicata care risca sa te scoata din poveste in loc sa te absoarba si ar mai fi cateva care acum nu imi vin in minte.
Singurele chestii bune la XIII au fost cinematics-urile si coloana sonara...dar hai sa fim sinceri: chestia asta a excelat la fiecare Final Fantasy la vremea sa.

Din cate se pare, eu zic ca jocul vrea sa para foarte mult cu o combinatie intre FF VII si posibil XIII. E ideea aceea de lume futurista in care situatia e destul de rea (FF VII) si in care tehnologia joaca un rol foarte important (VII, XIII si de ce nu X?) dar in care inca mai sunt locuri in care natura sa puna stapanire.

Desi loialitatea mea pentru Square Enix a scazut EXREM de mult in ultimii ani, eu tot voi cumpara FF Versus... nu stiu de ce (poate sunt eu nebun), dar e ceva care ma vrajeste la acest joc (personajele, feeling-ul de FF VII HD intr-un fel, cinematics-urile...nici eu nu stiu). Cine stie? E posibil ca acest sa fie ultimul Final Fantasy care il mai astept cu sufletul la gura. Peste cativa ani sigur o sa ma reapuc de serie, dar o sa o iau frumos cu PS1 classics-urile, urmat de cele de PS2 si dupaia trec la versiuni portabile. Pentru ca generatia asta nu a reusit decat sa ma dezamageasca cand vine vorba de una dintre seriile mele preferate.