Quote Originally Posted by tray View Post
Partial ai dreptate, insa la consumul enorm nu iti dau: enorm raportat la ce? Mai ales ca ecranele testate au 4 inch + (sa nu mai vorbim de note)
Raportat la orice alt display cu LCD. AMOLED (in toate variantele sale), la aceeasi diagonala, aceeasi luminozitate (peste 50%), consuma MULT mai mult decat tehnologia clasica cu backlight. Asta datorita modului de aprindere a fiecarui "pixel" in parte. Mai mult, AMOLED-ul are si dezavantajul de a-si reduce dupa cateva luni brightness-ul.

Repet, se simte cel mai mult pe alb si cu brightness mare. Pe negru e alta poveste si motivul pentru care apare problema cu black crush-ul. Pentru a mai salva ceva curent, orice nuanta mai apropiata de negru se considera tot negru (cu alte cuvinte se stinge pixelul complet). E un lucru bun, pana vezi cum iti dispar bucati din imagini si filme... atat de urat incat devine o tehnologie useless. Dar, exista speranta ca odata cu ICS-ul se va repara problema. It's upto Samsung though... care de obicei e ultima firma care vine cu update-uri la Android. Deh, trebuie sa puna tona de bloatware alaturi de TouchWiz (eu n-am vazut in viata mea tampenii mai mari decat cele introduse de Samsung in ROM - aplicatii dublate, aplicatii facute cu spatele (de exp. soft care nu are decat o singura imagine dar mananca 20-30MB RAM), aplicatii de test si tot asa).