Single post: Ultima carte citita

  1. #34 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Dupa aproximativ 3 saptamani de asteptari, nervi, emotii, nostalgie, nerabdare ieri, in jurul orei 12 primesc un telefon cum ca as avea un pachet. Fara sa ma gandesc ce ar putea fii deoarece asteptam mai multe chestii, imi da curierul pachetul, realizez ca este ceva intr-o cutie de carton dreptunghiulara.. ce ar putea fi?

    Il desfac si gasesc acolo o comoara pe care o asteptam de 3 saptamani: "DUNE: Jihadul Butlerian" pentru ca din pacate asa este in tara asta de rahat... dupa ce ca apare cu intarziere de aproape un an (trebuia sa apara in vara anului trecut) distribuitorii sunt niste idioti nenorociti care nu sunt in stare sa faca o treaba buna..

    Trecand peste aceasta mica introducere, sa va spun si cateva cuvinte despre carte. Inca de la inceput esti pus in fata unui conflict sangeros intre masini si umani (asa a spus autorul, asa spun si eu). fapt care ne arata ca este totusi vorba de Brian si nu de Frank, datorita rapiditatii cu care esti indrodus in actiunea cartii (ceea ce nu este deloc un lucru rau, pur si simplu este stilul lui).

    Nu ma apuc sa va povestesc, deoarece nu as vrea sa va stric supriza, placerea si emotiile pe care eu le-am trait la intensitate maxima cu fiecare pagina citita. Va pot spune ca din aceasta carte veti afla inceputurile a tot ceea ce a insemnat Dune (veti putea afla care este secretul care sta la baza rivalitatii dintre Casa Atreides si Casa Harkoonen, radacinile Bene Gesserit, ale Scolii Medicale Suk, ale maestrilor spadasini din Ginaz, ale mentatilor, veti afla cum au aparut darjii luptatori Fremeni si multe altele)

    Pentru cine nu citit vreo carte din Universul Dune, ar fi cazul , pentru cei care au asteptat atat timp si inca nu au luat cartea, nu mai asteptati, este absolut geniala. Singura problema este ca pana va aparea si urmatoarea carte din seria Legendelor Dunei mai aveti de asteptat pana in toamna (sper sa apara si sa nu o mai amane...) ceea ce cred ca o va face si mai interesanta (am asteptat atata timp si nu le-am citit pe cele in engleza, voi mai rezista si acum).

    In final, nu stiu ce nota as putea sa acord acestui roman, este mult peste 10 cat despre calitatea cartii si hartiei din aceasta, se putea si mai bine dar in general Editura Milenium (sper ca nu am facut o greseala cand am spus numele editurii) au facut o treaba buna, coperta este de nota 10.


    C�nd oamenii au creat un computer cu capacitatea de a colecta informatie si de a �nvata din ea, au semnat condamnarea la moarte a omenirii.
    (Bene Gesserit)
    Attached Images Attached Images jihadul-butlerian.jpg