Quote Originally Posted by MonkY View Post
Stai ca nu inteleg... din ce face Microsoft bani aici? Din vandut jocuri si console, ceea ce stim deja... Ori aici vorbim de faptul ca iti dau acces (gratuit) la consola cu ajutorul smartphone-ului sau tabletei pe care o detii deja. Ideea mi se pare super ok. Nu te obliga sa cumperi nimic (oricum mai toti avem un smartphone sau un tablet)... iar daca vei cumpara, nu te obliga sa cumperi un tablet cu Windows 8. Aici sincer chiar m-a mirat, pentru ca ma asteptam sa fie exclusiv pt. tabletele cu OS Microsoft, dar ei au spus clar: Android, iOS, Windows 8.

In continuare cine doreste se joaca pe gamepad-ul clasic... iar cine doreste ceva extra, poate sa-si lege tableta de Xbox 360. Fair enough for me! And free!

P.S. Am uitat sa precizez: Daca venea Sony cu asa ceva, ar fi fost super tare, nu? Chiar daca n-ar fi mers decat pe tablete/smartphone-uri Sony si ar fi costat 30 USD/luna... Of of... ce rautacios sunt
Problema e ca tu nu intelegi, tot ce poti sa faci cu aceasta functie offline este chestia aia in jocuri de gen tactica la football (nfl sau cum dracu ii zice, nu stiu ca nu joc sport pe console sau pc) nu poti si nu o sa poti juca un joc numai din telefon/tableta. Iar mie sincer mi se pare inutila functia de a naviga in meniu cu telefonul/tableta... adica ma duc iau controllerul deschis 360-ul conectez telefonul/tableta navighez in meniu, intru in joc, las telefonul/tableta si iau iar controllerul (totul pentru ca imi e lene sa folosesc un analog). Offline, acelasi lucru se poate spune si despre muzica/filme.
Cum poti zice ca nu scot bani deloc, cand 95% din functii sunt pentru live sau necesita live? Da, si cei de la Sony au bundle-uri cu move dar fara jocuri pe care trebuie sa dai bani, ce faci? Te joci doar la demo-uri aka navighezi cu telefonul prin dash.

2. Cine detine un kinect nu are ce face cu aceasta functie, de ce m-as mai deranja sa iau telefonul/tableta cand am deja functie vocala?

3. Ei au inceput prezentarea prin a spune ca daca ai vizionat x% dintr-un film pe tableta il poti relua pe 360 direct iar telefonul/tableta iti va arata cast-ul sau un rezumat sau ce slob.. iti arata... Cine se uita si la TV si la tableta in acelasi timp? Daca e filmul interesant nici nu ma mai intereseaza cine joaca sau alte prostii de genul, cand este filmul captivant tot ce te intereseaza este sa nu pierzi nici macar o secunda... Chiar atat de lenes esti ca nu poti da un search pe google dupa? nu stii ce e ala google? Tu crezi ca filmele pe 360 le vizionezi pe gratis? Crezi ca M$ nu primeste niciun ban daca tu vizionezi un film pe live?

Dar foarte interesant in prezentare mi s-a parut legatura cu gamingul. A fost prezentat un joc de football american in care schemele si controlul se faceau pe touchscreen. Practic din acest moment, Xbox 360 poate fi considerat un contender pe masura lui Wii U.
Poate... dar nu iei in considerare ca sunt praf amandoua. Mie mi se pare absurd si incomod sa controlez ceva pe un touchscreen in timp ce eu ma uit la alt... screen. Ideea este luata de la Ds (dar acolo este ok, ecranele sunt la 1cm distanta) La primul Wii controlul a fost inovator aici este deranjant... Incearca sa joci un joc pe PS3 sau 360 iar de fiecare data cand trebuie sa apesi ceva sau sa controlezi caracterul sa stai sa te uiti la controller...