mircea212: mai usor cu trolling-ul pe-aici. Nu e obligatoriu sa-ti placa si asta nu inseamna ca trebuie sa-i ataci pe ceilalti care-si spun parerea. E optional, e free... si cred ca tu nu vrei sa intelegi o astfel de functie (sunt ceva jocuri de iPad care arata ca se poate - la fel va face si WiiU). Si ca sa-ti raspund si tie si lui A_A_A, nu trebuie sa ai modelul cu WiFi ca sa poti controla orice Xbox 360 via tablet/smartphone. E suficient sa fie toate legate la acelasi router, sau in aceeasi retea. Si nu trebuie cumparat nimic... aplicatia pentru SmartGlass au zis ca va fi free. Acum ramane de vazut, poate vor exista si alte aplicatii (gen XBMC de exp.) care vor invata sa acceseze direct. Sau poate cine stie, chiar jocuri din AppStore sau PlayStore care vor avea optional si functii extra pentru SmartGlass.

Also, la partea de "control cu butoane vs sticla"... sunt cazuri si cazuri. De exp. garantat un joc de strategie va fi de 10 ori mai usor cu un touch screen decat cu un gamepad. Asa cum unii au ales sa-si conecteze mouse la consola pentru FPS-uri, asa vor avea altii optiunea de a se juca anumite chestii via touch. Nu te forteaza nimeni sa apesi pe sticla

Sa nu uitam ca fata de un gamepad, majoritatea smartphone-urilor au si giroscop... si prin urmare Microsoft s-a ales cu ceva gen WiiMote fara mare efort. Asta daca vor sa implementeze asa ceva... de exp. in jocurile de tip Jump&N'Run.

Mai mult de-atat, cam orice tablet/smartphone are si camera... Imi si imaginez un horror augmented reality game (in care sa stai sa cauti prin casa diverse obiecte - smartphone-ul este scannerul). La urma urmei, nu e departe de inovatia cu Kinect-ul. E posibil sa nu prinda pe multi, dar pentru o nisa de gameri, Microsoft hit the spot!

Ma gandesc ca nu vor lasa sa le scape printre degete idei precum "multiplayer/party games". De exp. Scrabble, unde pe TV ai plansa principala, si fiecare isi tine pe tableta/smartphone, propria tabla. Chestia exista deja pe iOS (poti juca pe tablet cu mai multe smartphone-uri), asa ca de ce nu ar exista si pe Xbox 360?

Anyway, dupa cum am zis, totul tine de cum vor implementa... si cat de bine se vor intelege cu Apple, Google...

---------- Post added 05-06-2012 at 11:33 PM ----------

Quote Originally Posted by RaverX View Post
Oare vor fi suportate si telefoanele Sony Erricson? Nu de alta, dar as juca si eu de pe Xperia Play-ul meu
Nu vad motiv pentru care sa nu suporte... mai ales ca ei nu au dat ceva specific ci au spus clar: Android, iOS, Windows 8.