Foarte bun articolul. Dar ai vorbit in mare parte despre grafica, care putem spune ca e doar jumatate (la unele jocuri), o alta parte e povestea.
O carte e considerata arta (literara) pentru ca transmite ideile unei persoane (doar una), atat timp cat un joc transmite ideile si sentimentele directorului/scriitorului el poate fi considerat arta la fel de bine ca o carte sau un film. Dar acum jocurile sunt facute de echipe foarte mari de oameni si ideile din el vin de la zeci de oameni, nu poti sa mai zici ca transmite sentimentele unuia.
Sa luam ca exemplu seria Metal Gear Solid (in special MGS2), care e o serie in care povestea vine aproape in totalitate de la Kojima, el prin jocurile care le face isi impartaseste ideile cu lumea. MGS2 e considerat primul joc postmodernist si povestea dezbate idei ca: ce este realitatea, prin ce se defineste o persoana si multe altele. Are o poveste mai complexa decat in multe carti si filme, deci am putea sa il consideram arta.

Daca vreti sa cititi mai mult: Are Videogames Art?.
Si daca vreti sa auziti mai multe despre povestea din MGS2:


Imi cer scuze daca ceea ce am scris mai sus are o exprimare dificila, sunt cam obosit.