Personal ti-as recomanda sa astepti pentru un nou iMac pana dupa urmatorul Apple keynote (in septembrie).
E foarte posibil sa fie un refresh pentru iMacs cu noi procesoare etc. ...... la acelasi pret.

Daca iei un Apple product e bine sa stii cand sa-l iei.....cum nu se merita de exemplu sa-ti iei un 4S acum cand in 2 luni apare noul iphone.

Eu personal tot iti recomand un laptop Apple, Macbook Air de exemplu daca nu vrei sa fii power user. Iti zic eu dupa ce vei folosi iMacul vei dori in final si un laptop Apple. Iti zic Macbook-ul Pro din 2010 care-l am e de departe cel mai bun laptop care l-am avut vreodata.

Ia-ti un Air, design exceptional, 5 ore autonomie, sistem de operare foarte rapid, backlit keyboard, tehnologie wireless de ultima generatie.....il conectezi la un monitor extern si ai un iMac. Plus ca in cazul Air-ului nu poti zice ca gasesti ceva mai ieftin. Uita-te la alte ultrabooks si nu vei gasi ceva mai ieftin, fara compromisuri mari.

http://www.okazii.ro/cautare/macbook...?pret_min=2000

E doar parerea personala. Dupa mine desktopurile sunt obsolete, bune doar pt Gaming, CAD sau alte softuri specializate....desi rulez Autocad 2012 pe un laptop de 4 ani fara probleme. Mobilitatea e totul in ziua de azi.