Quote Originally Posted by MonkY View Post
In cearta dintre ei sincer, nu ma intereseaza cine castiga. Ma refer la procese. Mi se par puerile, dar cum am zis mai sus, probabil n-au avocatii lor ce face. Si probabil fiecare din ei vrea mai multi bani, si daca se poate, concurenta sa nu mai vanda deloc. Desi culmea e ca Apple depinde de Samsung si invers.

Pe partea de smartphones, acum am un Samsung Galaxy Note. Inainte am avut un iPhone 4 si 3GS. Urmatorul va fi un iPhone 5. Si dupa, Dzeu stie ce o mai iesi. Am trecut insa prin Nokia (N95, 6610, etc.), Asus P525, Dell Axim, Compaq iPaq... si desigur nebuniile vechi de caramizi Motorola. Deci dupa cum vezi, nu sunt fanul unei tabere... merg pe ce-mi place si care-mi satisface nevoile.

Din experienta de pana acum, dintre Symbian, iOS, Windows Mobile, Android... trebuie sa recunosc ca cel mai stabil, cel mai rapid si cel mai ok (si dpdvd al aplicatiilor si jocurilor) este iOS-ul. Repet, din punctul meu de vedere... al unui tech geek caruia ii trec zilnic toate prostiile prin mana (pentru teste, repair, updates, fixes, etc.). Respect parerea fiecaruia, dar cum am mai zis, urasc ipocrizia. Mai exact pe aia care urasc orice produs de la firma X pentru ca urasc firma X in sine.

Cat despre Samsung prins in off-side, la urma urmei si-au facut-o cu mana lor. De ce n-a dat Apple in judecata pe Asus de exp.? Well, pentru ca ei nu s-au apucat sa copieze absolut tot ce au prins? Pentru ca au venit cu chestii originale? Oricum e un lucru bun... dupa cum se vede procesul a prins bine si la Samsung, care a inceput sa-si schimbe interfata, designul...
corect. aprob parerea ta 100 %. ceea ce a facut Samsung mi s-a parut o prostie imensa, depasita doar de perpetuarea lor in aceasta prostie. si i-a costat. din aspectul gadget-urilor lor actuale, se pare ca au invatat din asta. Sa speram ca nu vor mai face prostii, iar Apple nu si-o va lua in cap si va turna cu procese in stanga si in dreapta, crezandu-se zei, fiindca s-ar putea sa ii coste (in primul rand trebuie sa isi mentina calitatea propriilor produse la nivel inalt si sa inoveze mereu) - eu cred mereu ca toate se intorc la un moment dat, cum copierea i-a costat pe Samsung, asa si aceasta atitudine (desi indreptatita) s-ar putea ca un bumerang (sa speram ca nu prin calitatea produselor, ca deja apar semne de prin Asia in acest sens).

Si eu sunt impartial, si, dupa cum am mai spus, cearta asta intre doi colosi mi se pare ca galceva intre 2 copii de gradinita. dar banul vorbeste.

Ca si gadget-uri, ambii au produse nu bune, si f bune, si desigur fiecare va vedea ce e bine si ce nu in ele. Am vrut Iphone, dar nu am avut bani de el; am gasit si mi-a placut un GT S8500 Wave, si sunt ff multumit de el. Am Ipod de multi ani, si inca merge bine. MAC OS este un sistem de operare aproape ideal (am ramas sincer uimit de ce poate face), iar aici va mai curge multa apa pe Dunare pana sa se apropie un altul de el (la fel si IOS); chiar daca diversele versiuni de Linux mananca mai putine resurse si sunt ff utile, iar W7 si W8 au aratat ca MS a inceput sa invete din greselile trecutului. Samsung are electronice absolut extraordinare (eu am doar un monitor/ TV, dar am putut testa si altele, si WOW..).

Deci toate au puncte slabe si puncte forte, si nu zic ca nu e bine sa intre pe teritoriul unde e celalalt mai bun, dar galceava asta a gastelor imi lasa un gust amar si o parere ff proasta despre managementul lor actual.
Concurenta e buna, dar ura nu.

---------- Post added 14-09-2012 at 10:29 PM ----------

Quote Originally Posted by iUser View Post
Ma rog, multa cearta pentru nimic si aici si in tribunale. Nu cred ca cineva cumpara un Motorola pt. un simplu efect din browser... Il cumpara pt. ca nu are 600€ ca sa-si ia un iPhone.
Eu nu sunt de nicio parte, am avut si iPhone si Nokia cu Symbian si Samsung , HTC cu Android. Cum a aparut un telefon mai bun ca actualul si imi permit sa-l cumpar, nu vad de ce as renunta la el deoarece nu are un mar sau un S pe spate...
corect