Quote Originally Posted by CSergiu View Post
Eu sper sa se ieftineasca mai repede SSD-urile astfel incat sa inlocuiasca HDD-urile... sau sa se gaseasca o solutie mai rapida (si la acelasi pret) in locul vechilor HDD-uri mecanice.
Nu au cum sa scada suficient de mult... cu greu au ajuns si la 25nm pentru celulele de memorie. In plus (sau mai bine zis in minus), celulele (atat MLC cat si SLC) au o mare problema: se duc in timp, avand numar limitat de scrieri. Intr-adevar, sa vede ca au mai evoluat (de exp. primul SSD mi-a murit in 6 luni, al doilea a tinut mai mult de un an, si deja al treilea vine cu garantie 5 ani - deci are sanse), insa problema fizica ramane. Sunt tot felul de trucuri pe care le fac SSD-urile, dar tehnologia mai are de evoluat (si aici nu ma refer la viteza, care e arhisuficienta).

La HDD-urile clasice, eu unul vad un viitor de genul hibrid. Cu alte cuvinte, vad un HDD de 5TB, clasic, la 7200 RPM (sau chiar mai lent), care sa aiba incorporat un mic SSD de 64GB, pentru cache. Exista deja pe piata hibride, dar din pacate nu mi s-au parut a fi foarte inteligent gandite. Mai repede iei un SSD si un HDD separate, si ai avantaj mult mai mare (dar si cost pe masura).