*offtopic

�mi cer scuze că mă bag...e singurul post (promit):

Un campionat...o strategie a unui meci...se bazează pe comunicare. Unde nu există comunicare există haos.

Dau un simplu exemplu - Counter Strike (fie el 1.6 fie el Source) -

Una e să joci pe PUB (aiurea) cu muzică �n căști (și alte prostii) și cu tactică (haos) și una e sa joci pe servere de War (unde comunicarea e vitală).

Poți să joci pe PUB-uri și să ai 100-1 că pe servere wars ești pa...

Așa și la Killzone 2...nu l-am jucat, dar pot să spun c-am văzut gameplay la diferite moduri de joc...și la unele e haos la unele e tactică.

N-ai headset? stai pe bancă sau mergi la haos (50 pe 50). Un campionat civilizat are comunicare și de obicei, comunicarea, se face pe sistemul unul vorbește celalalt/ceilalți ascultă și pun �n practică.

Ce frumos a mers la Wingman (Gears of War 2). Mika era cel care striga tactica. Am mers, am făcut treabă și dacă-am văzut că are nevoie de ajutor l-am ajutat.

...am dat un alt exemplu. Și sunt 100% sigur că așa au făcut și celelalte echipe din campionat (mă rog...majoritatea).

La campionate nu există...RAMBO. Mă duc eu �nainte și termin tot (greșit!) - aia e mentalitate de manelist prost, care nu știe cum stă treaba și că scorul echipei contează nu scorul individual.

Și �ncă ceva...discuții...certuri...și alte chestii se fac DUPĂ MECI nu �N TIMPUL MECIULUI.

Ai zis tactică...ai pierdut runda...a mers ceva greșit...gata, treci peste (recuperezi)...nu stai și te apuci să zici:

...bă...ce prost ești ți-am zis să stai acolo...da ce-i mă?...n-ai văzut c-au venit toți pe mine?...și ce-i? trebuia să zici ceva...de unde să știu eu?...taci mă și joacă! Ce-ai zis? no fă tu tactica că te crezi deștept...

...asta atrage altă rundă pierdută...și tot așa.

Gata, m-am calmat.

Nu-s un super expert �n campionate și �n tactici...dar am avut ocazia să trăiesc pe viu asemenea chestii (bune-rele) și uneori m-am simțit m�ndru...alte ori penibil...

...păi te cerți �n timpul meciului? NU EXISTĂ! ...fac ei concurs frate pe de_train, �n meci PGL, care trage mai bine cu AWP-ul...vai de &$^#&%$%. (sorry flashback din tinerețe )

GL cu campionatul!