Quote Originally Posted by Marinake View Post
Eu unul cred ca Mar vrea sa elimine concurenta usor si sigur.Intai Samsung , acum Motorola , mai urmeaza SE si HTC
In cazul Samsung cred ca Marul si-ar dori sa ramana la facut frigidere, fier de calcat si televizoare. Pentru ca in rest, daca stam si ne gandim, procesorul, memoriile, chiar si o parte din LCD-uri, sunt facute de Samsung. Valabil si pentru LG, Sharp. Sunt dependenti unii de altii si cred ca fac doar un show mediatic pentru a face taberele fanilor cat mai inraite.

Referitor la procesul cu Motorola, acolo e vorba de un singur patent... lucru pentru care zilnic se fac procese intre companii. Si e normal, odata ce companiile platesc bani seriosi pt. acele patents (inventii). Sa nu uitam ca Google a cumparat Motorola pentru un singur motiv: 17.000 de patents! Si ca dovada, in August Google a si deschis proces asupra Apple din cauza unui motiv, proces prin care incearca sa opreasca definitiv importul de iPhone-uri, iPod-uri, iPad-uri si diferite computere Apple. Insa masinaria Google lucreaza mai bine si nu prea e mediatizat un lucru de genul acesta. E mai interesant cand e vorba de Apple vs "rest of the world". Dar daca vor castiga, sa vedeti atunci mediatizare... Daca nu credeti, detalii aici.

Cat despre HTC, acelasi lucru. Tocmai s-au folosit de patents ale Google pentru a da in judecata Apple. Detalii aici.

Deci dupa cum se poate vedea, lumea vorbeste numai despre cum ataca Apple pe ceilalti... de faptul ca toti ataca Apple nu prea se discuta. Asta este, asa se intampla cand esti in top. Imi aduc aminte ca si Microsoft avea procese cel putin lunar...