Quote Originally Posted by erik95 View Post
Din punctul meu de vedere o tableta nu poate inlocui un PC niciodata, decat in task-uri simple (internet, jocuri simpliste, citit, eventual filme/muzica). Pentru editari, jocuri, chiar si Office PCul ramane numarul 1.
Quote Originally Posted by luciteck View Post
In zona de productivity, tabletele nu se aproprie nici pe departe de capacitatile celui mai basic PC. In afara de a face o prezentare a unor slideuri de pe o tableta/ prezentarea unui document word, nu prea vad mare folos in zona asta. Nu cred ca sta nimeni sa editeze documente uriase pe o tableta, sau sa faca calcule tabelare cu pivoti in excel pe asa ceva. Nu mai vorbim de programare, baze de date, proiectare, randari, editare video/audio etc.

Cea mai buna utilizare a tabletei este pe partea de entertainment/internet. Si bineinteles ca nivelul vanzarilor de PC-uri sa fie mai scazut, piata a ajuns la maturitate, hardwareul PC-urilor a ajuns suficient de avansat, incat sa nu necesite inlocuire la fiecare ciclu de aparitie a unui nou procesor de exemplu, pe cand piata tabletelor/smarthponeurilor e in plina expansiune si perfectionare. Asta nu inseamna nici pe departe ca PC-urile vor disparea prea curand.
Nu stiu cine v-a convins, insa cel care a facut-o nu prea a folosit o tableta cu adevarat (sau e habarnist). Eu foloseam cu mult inainte de aparitia iPad-ului asa numitele Tablet PC-uri (care erau de 4-5 ori mai grele si voluminoase, tinea bateria de 10 ori mai putin, ecranul tactil era de toat ajena). Windows XP Tablet PC Edition era o strutzo camila, neavand optimizate pentru tablet decat o mana de aplicatii. Restul era un chin.

De cand cu iPad (dap, si in ziua de azi primul meu iPad merge perfect), iPad 2 si noul iPad (sa nu ma intelegeti gresit, am avut si Nook Color, si Samsung Galaxy Tab - niste verze), nevoia de PC e din ce in ce mai mica. Mai mult, absolut orice operatiune sunt nevoit sa o fac si nu sunt in fata PC-ului, o pot face fara probleme pe tablet. De la administrare (client SSH, FTP, RDP, TV, LMI, VNC), programare (pentru ce am eu nevoie legat de PHP, HTML, CSS, JavaScript), editare (mai toate stirile puse de mine sunt scrise si imaginile editate pe iPad), si Office. Culmea e ca am un excel pe care-l tin de mai bine de 10 ani, in care am toate calculele posibile si imposibile... si merge perfect pe tablet. In timp ce pe PC ii ia 2 minute sa-l deschida (un i7 cu 16GB RAM, SSD si toate cele).

A nu se intelege ca neg avantajul PC-ului! Insa cand va vad asa de "extremisti" in a spune ca tableta=entertainment si internet, imi dau seama ca nu prea le-ati folosit la adevarata lor valoare. Sau va luati dupa chestii "din auzite". Am un amic care-si tine serverul de development pe... un Android! Un Asus Transfomer cu Apache care este mai mult decat suficient. Si pe care se lucreaza zi de zi. In locul lui ar fi trebuit sa ia o ditamai hardughia de PC.

Mai mult, spuneti asta acum pentru ca probabil nu va place iOS-ul sau Android-ul... dar sa vad ce veti mai spune odata ce vom avea pe piata Surface-ul si Windows 8 pe tablets. Adicatalea pana si Microsoft si-a dat seama ca nu mai tine, si acum probabil le pare rau ca nu au investit mai mult in acele Tablet PC-uri. Practic vei face exact ce faci si pe PC.... Chiar sunt curios atunci, tot asa veti spune? Probabil ca nu, fiind vorba de Microsoft... Grr...

---------- Post added 18-09-2012 at 09:00 AM ----------

Quote Originally Posted by Marinake View Post
PC va ramane in continuare cea mai raspandita platforma.Ca sa dau si un exemplu , va rog sa imi aratati developeri de jocuri care lucreaza pe tablete sau lopeti.
Atata timp cat devkit-urile sau SDK-ul exista doar in varianta PC, nu ti se pare aiurea sa intrebi de ce nu lucreaza developerii pe altceva? Cand vor exista SDK-uri direct pe tablets/smartphones, o vor putea face direct. Exista cateva solutii third party, dar sigur nu se ridica la nivelul SDK-ului complet de PC.
Quote Originally Posted by Marinake View Post
Ca scad vanzarile , pai este criza financiara , remember?

Sent from my E15i using Tapatalk 2
Si daca este criza financiara, de ce cresc vanzarile la tablets si smartphones? Sau chestia cu criza o luam in calcul doar cand vrem?