Ca posesor de iPod Touch 4, pot spune ca si eu am fost dintotdeauna impresionat de dimensiuni. 4 mi s-a parut atat de subtire incat a trebuit sa caut un case cat mai gros, ca sa-l pot tine in mana (fara sa ma "tai"). Am observat ca 5th gen este si mai subtire decat 4th gen (ceea ce ma "sperie"), insa cred ca e avantajat de faptul ca acum nu mai are marginile "ascutite" si spatele rotunjit...

Din pacate insa, avand in vedere pretul si faptul ca este un "iPhone 5 dumbed down", consider ca e doar inca un device in plus. Daca ai iPhone, n-ai nevoie de asa ceva. Daca nu ai (detii un alt smartphone de la o alta companie "al carui nume nu-l pot rosti"), atunci da, merita! Adicatalea, nu prea vad sa merite diferenta de pret pentru a merge cu 2 device-uri dupa tine.

Nu uitati ca desi are 4" ca si iPhone 5, nu are nici pe departe puterea acestuia (vine cu A5 si nu noul A6). Practic este echivalentul unui iPhone 4S, dar cu diagonala mai mare. La baterie, la fel... iPod 4th gen nu a reusit (in jocuri) sa tina nici macar 50% din cat rezista un iPhone4. Pentru muzica e super ok, cu 40 de ore de autonomie (or so).