Quote Originally Posted by MonkY View Post
La partea de consum cu WiFi ON, Apple intotdeauna a fost "rege"! De partea despre care cel de la The Verge spune ca i-a consumat doar 20% dupa 8 ore de gaming, browsing, etc... da-mi voie sa ma indoiesc. La un joc serios 3D, nu are cum sa tina mai mult de 4-5 ore, no matter what. Ah, ca s-a jucat 30 de minute din cele 8 ore, asta e altceva. Oricum, faptul ca nu are 3G/GSM se echivaleaza cu faptul ca are baterie mai mica decat iPhone (cel putin asa a fost la 4th gen). Astept un review in care sa fie desfacut (gen iFixit). Daca are aceeasi baterie cu iPhone 5, atunci e clar: e bestial!

Personal insa ma indoiesc... pentru ca ma uit la specificatiile date de Apple, si pentru iPhone 5 avem "Video playback time: Up to 10 hours" iar pentru iPod 5th gen avem "Video playback time: Up to 8 hours". Avand in vedere ca din iPod lipsesc diverse module (3G, LTE, etc.) fata de iPhone 5, nu pot decat sa trag concluzia ca iPod-ul are baterie mai mica.

Anyway, e un produs tipic Apple. Bine facut, mult mai bun decat cel din generatia anterioara... si in plus, acum cu ecran de 4". Imi place pana si faptul ca in sfarsit au dat mai multa atentie camerei, si desi nu se compara cu cea din iPhone 5, totusi e mult peste cea din 4th gen. Si are si LED!

La 88 grame (si e totusi din aluminiu, are 4"), e o adevarata inginerie tehnica si nu pot decat sa spun: "Bravo Apple!". Cred ca va fi produsul cu cel mai mare succes in urmatorul an (daca ar fi fost pretul un pic mai mic, cred ca s-ar fi vandut chiar mai bine decat orice iPhone de pana acum).
Am vazut in zilele trecute un benchmark unde arata ca are 910-930mAh,deci mult mai putin decat iPhone 5.
CPU : A5 @ 800MHz
GPU : dual (la fel ca a 4S)
RAM : 512MB

EDIT :

Inca cateva noutati despre care poate nu stiti inca :
- Noul iPod Touch are butonul Home mai mic (la fel ca iPhone 5),cu care Apple promite ca nu se va strica prea usor
- Are un microfon langa camera care ajuta la scaderea zgomotului din background

---------- Post added 11-10-2012 at 06:13 PM ----------

UPDATE!!!

Cei de la iFixIt au desfacut iPod Touch 5G,in care se afla un acumlator de 1030mAh (nu 930mAh cum am scris ieri),cu 100mAh mai mult decar generatia anterioara.Un alt lucru care m-a mirat este ca in el nu se afla nici-o componenta Samsung,se pare ca Apple vrea sa se desparta de "clonatori"

Aveti aici link-ul :

iPod Touch 5th Generation Teardown - iFixit