Quote Originally Posted by MonkY View Post
Pentru cel care calatoreste mult, diferenta dintre 9.7" si un 7" este enorma. Si ca greutate, si ca dimensiuni.
Am mai avut discutia asta. Eu unul nu pot intelege ideea ta, dar o accept, fiecare om e diferit, are conceptiile lui, nevoile lui, etc. Cine stie, poate odata chiar o sa ma lovesc de o situatie si o sa-mi schimb parerea actuala. Pana atunci insa nu pot sa-mi imaginez exact ce vrei sa zici, mai ales ca folosesti expresia "diferenta este enorma".

Iau 2 tablete apropiate, produse de aceeasi firma, doar ca una e de 7", cealalta e de 10"
Samsung P1000 Galaxy Tab - Full phone specifications
Samsung Galaxy Tab 10.1 P7510 - Full phone specifications

380 grame vs 560 grame, e o diferenta de 180 grame. Nu zic, nu e 5 grame diferenta sa nu o simti, dar nici nu as cataloga ca "enorma" diferenta. Mai ales cand trebuie sa ne gandim si la situatia in ansamblu - cine calatoreste mult probabil ca va avea si bagaje mai serioase, nu doar tableta.

Si cel mai important aspect e urmatorul: daca 180 grame chiar ti se pare o diferenta enorma iti iei un telefon de 5.5", are doar 180 grame, deci mai putin de jumate fata de tableta de 7" (sau cu 200 grame mai putin). Si e diferenta doar de 1.5", nu de 3".

Ideea e urmatoarea: downgrade-ul de la 7" la 5.5" (sau chiar 5") merita din plin, acolo chiar se vede diferenta de greutate, si chiar si de marime fizica, dar downgrade-ul de la 10" la 7" nu se justifica deloc, pierzi multa suprafata vizuala si castigi cam putin la greutate si dimensiune fizica.

Quote Originally Posted by MonkY View Post
Rama aproape inexistenta nu va fi niciodata... pentru ca ar fi o aberatie. Mai exact, nu ai avea cum sa-l tii in maini fara sa atingi ecranul cu mainile.
Nu de aia e touchscreen ca sa atingi ecranul cu mainile? Si acum foarte serios - cum naiba sa nu ai cum sa-l tii? Din lateral se poate tine foarte usor cu ambele maini (cand citesti) Iar cand ai nevoie sa tastezi ceva nu conteaza ca tii cu o mana si peste ecran, oricum scrii. Plus ca se pot inventa tot felul de "manere" retractabile in spate sau pe lateral, nu asta e problema. Eu sunt 100% convins ca in viitorul nu foarte indepartat vom avea tablete cu rama de doar cativa mm si vor fi foarte ok.