Single post: Apple & Samsung: No more love!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Apple & Samsung: No more love!

    Well, urmarind ultimele nebunii de procese in care Apple si Samsung se arunca cu forte egale, personal am crezut ca e mai mult un joc de imagine, ambele companii depinzand enorm de mult una de cealalta. Apple de facilitatile de productie ale celor de la Samsung (in special panouri LCD), iar Samsung de forta de cumparare a celor de la Apple (nici-o alta firma nu a comandat vreodata un volum atat de mare de panouri LCD Samsung in atat de scurt timp).

    Din pacate (sau din fericire pentru unii), lupta a ajuns la un punct in care se pare ca nu mai exista reconciliere. Mai exact, Apple a inceput sa externalizeze majoritatea componentelor fabricate de Samsung catre alte companii. De la memorii flash pana la panouri LCD. Ca exemplu, daca in prima jumatate a anului Apple a comandat aproximativ 15 milioane de panouri LCD de la Samsung, in cea de a treia parte a anului suma de-abia a atins cifra de 3 milioane, analistii estimand ca spre sfarsitul anului sa ajunga la maxim 1.5 milioane. Dupa care Stop!

    Mai mult (inca o dovada), pentru productia noului iPad Mini, cei de la Samsung nici macar nu au primit un "heads-up"... daramite sa mai si produca panouri sau alte componente pentru el. Prin urmare, LG Display, AU Optronics si Sharp au preluat partea Samsung. In plus, chiar si procesorul din seria A este designed 100% by Apple.

    Acum, nu stiu cine are cel mai mult de pierdut sau de castigat din aceasta lupta, dar parerea mea personala este ca ambele firme vor avea de suferit. Poate Apple mai putin, daca reuseste sa faca fata cu noii supplieri (poate chiar si la costuri mai reduse), insa Samsung clar va avea de suferit intrucat mare parte din profituri veneau din acele panouri, procesoare si memorii flash.

    Ramane de vazut... mai ales ca astazi va fi un nou mare event Apple (cel prin care se presupune ca va fi anuntat noul iPad Mini, precum si un refresh la linia pentru The New iPad, MacBook Pro si iMac).
    Attached Images Attached Images apple_vs_samsung.jpg