2012 iPod touch 5th generation - review by JeNeI

Specificații :
- iPod-ul are acelasi procesor dual-core A5 ca si 4S/iPad 2 clock-uit la 800MHz.
- Ecranul Retina Display de 4” este un element forte din compenentele lui,culoriile sunt mai calde față de iPhone 4S,și mărimea lui oferă mai multe detalii.
- Camera foto principală iSight de 5MP și cea frontala de 1.2MP (720p).
- Camera foto are flash (primul iPod touch care �l are inclus),și un microfon �ncorporat pentru Siri/cameră video.
- Este primul și unicul produs Apple la care este inclusă curelușa de m�nă „Loop”.
- Capacitate de 32GB sau 64GB (versiunea de 16GB mai este valabil,dar doar la iPod touch 4th generation).
- Are 512MB RAM ca si 4S/iPad 2,dar in testele facute de mine,iPod-u mi s-a părut a fi ceva mai rapid.
- A primit acelasi dual-band WiFi de 5GHz ca și iPhone 5,și diferențele in viteza de descărcare/�ncărcarea de pagini web este semnificativă.
- Prețurile �ncep de la $299 pentru 32GB,iar $399 pentru versiunea de 64GB.

Ce primim cu el :
- Handsfree “EarPods”
- Cablu “Lightning”
- Curea de m�nă “iPod Loop”

Design :
Design-ul se aseamănă cu cel al iPhone 5,dar este mult mai subtire,doar 6,1mm.Este produs din același material ca și iPhone 5,adică din aluminiu anodizat.Finisajul este de produs premium,să nu va deruteze greutatea și subțiritatea.
Prima dată c�nd l-am ținut �n m�nă,nu mi-a venit să cred că țin �n m�nă un produs Apple,iPhone 4S-ul mi-a părut foarte greu �n fată cu iPod-ul,deși diferența este de doar 52gr (140gr vs 88gr).
Butonul Home este diferit de cele din iDevice-urile anterioare,ea av�nd membrană din cauciuc,ceea ce �ntărește longetivitatea lui.

Ecran :
Av�nd modelul Black&Slate,benzile negre de la aplicațiile ne-optimizate nu mă deranjează deloc.

Jocurile se văd superb pe displayul de 4”,iar filmele la fel

iPhone 5 și noul iPod nu doar că au primit ecran Retina de 4” dar au și culori mai calde/vivide.

Camera foto :
Camera este adoptata de la iPhone 4/iPad �,este una de 5MP.

Conectivitate :
- �mpreună cu anunțarea iPhone 5 și noul line-up pentru game iPod,Apple a anunțat și succesorul conectorurul cu 30 de pini,așa numitul Lightning.Acest cablu se poate insera cu ambele capete in iPod,si este foarte mic la marime.

- Eu sunt pe deplin multumit cu introducerea conectorului Lightning,deoarece fiind conectorul mai mic/este interschimbabil,se poate insera mai ușor �n dispozitiv (noaptea abia puteam introduce iPad-ul in conectorul de 30 de pini – �n �ntuneric desigur).
- A primit Bluetooth 4.0 care permite conectarea la o larga arie de dispozitive și promite o autonomie mai bună bateriei.

Browsing web :
- iPod-ul a primit și chip WiFi mai rapid,am trimis un email de 1MB intr-o secundă (am și verificat dacă chiar l-a trimis).Jocurile/aplicațiile se descarca mai repede din App Store.Navigarea pe web a devenit mult mai rapidă.
o Dacă vreți viteză mai mare mergeți la setăriile rețelei WiFi și la DNS adaugați 8.8.8.8 (eu de un an folosesc metoda asta,și conexiunea la internet a devenit mai rapidă pe iDevice-uri – testat pe iPhone 4/4S,iPad 2 și iPod touch 5G).

Speedtest : vezi imaginea atasata
Benchmark : vezi imaginea atasata
PerformanceTest Mobile

iPod touch 5th generation :
- System : 1985
- CPU : 9048
- Disk : 8349
- Memory : 1735
- 2D : 653
- 3D : 1195

iPhone 4S :
- System : 1821
- CPU : 8816
- Disk : 3821
- Memory : 1882
- 2D : 577
- 3D : 1201

Sunspider : vezi imaginea atasata
BrowserMark : vezi imaginea atasata

Siri :
Cu toții știm că Siri nu suportă nici limba Rom�nă,nici căutarea restaurantelor sau a altor servicii.Știe să afișeze scorurile la MLB,NBA și a altor sporturi americane,dar cam at�t.

Autonomie :
Av�nd iPod-ul de aproape o săptăm�nă pot să vă spun,ca cei de la Apple,au făcut un lucru grozav cu bateria iPod-ului.Acesta este de 1030mAh,și tine mai mult sau la fel de mult ca și 4S-ul.Cu WiFi activat,m-a ținut 8-9 ore de folosire �ncontinuu. Great job Apple

Concluzie :
Noul iPod touch este revolutionar nu doar din perspectiva design-ului,dar și d.p.d.v. al specificațiilor.Desigur că nu a �mprumutat procesorul A6 din iPhone 5,și chipul graphic quad-core,dar astea nu �l �mpiedica �n a oferi o experiența/performanță dorită.Motto-ul “Engineered for maximum funness” (Proiectat pentru distracție maxima) este fară �ndoială valabilă din orice punct de vedere.

Noul conector Lightning este fenomenal,căștile EarPods se aud mult mai bine decat cele vechi,și oferă un bass impresionant,dar mă cam deranjează lipsa butoanelor de comandă de pe el (valabil doar la iPod-uri,iPhone 5 le are – dar asta poate fi și un avantaj,nu mai dau skip la unele melodii )

Lucrurile care mă deranjează sunt cu privire la iOS6 și nu la iPod,ex.a) lipsa procentajului la acumlator (deși statistica este prezentă), b) aplicația Maps,care in Rom�nia este slab actualizată (aici mă refer la provincie,fiindcă nu știu care este situația in București), c) Siri poate afișa doar rezultatul MLB,NBA,etc. din SUA, dar sporturile care mă interesează lipsesc (Formula 1,tennis,Moto GP).
Per total sunt foarte mulțumit cu achiziția facută.Sunt sigur că odată ce �l veți ține �n m�nă. vă veți da seama că munca celor de la Apple s-a dovedit a fi un „masterpiece” (operă de artă) din toate punctele de vedere.

Vă mulțumesc pentru atenția și timpul acordat să citiți acest review.