In sfarsit!

Prin ce nebunie am trecut. Dupa lupte seculare, care au durat aproape o luna, iata ca in sfarsit s-a putut rezolva si problema mea. Dupa nenumaratele amanari si povesti, intr-un final am obtinut ce-am vrut.

Am ajuns ieri la Applestore si precum stiam, aveau de toate in stoc. Dar desigur, ca de obicei, am intalnit o alta problema. Reducerea de student se aplica doar cetatenilor olandezi, eu fiind in Olanda, iar eu beneficiez de jumatate din reducerea pe care o au ei. Ei au 12% iar eu numai 6%. Desi eu sunt tot la o facultate din Olanda. In fine, am trecut peste pana la urma, insa din pacate a trebuit sa aleg un model ceva mai slabut decat am vrut. In loc de 256SSD am mers pe 128SSD. Acum asta este, faptul e deja consumat si incerc sa nu ma mai gandesc. Produsul pe care l-am ales a fost Macbook Air 11" i7, 8GB RAM si 128SSD. Cu totul am ajuns la suma de 1366euro. Ca o mica paranteza, in drum spre magazin vazusem de vanzare un Mercedes Benz 600 intro parcare cu 1200 de euro, am stat putin si m-am gandit ce sa iau, inca o masina sau inca un laptop...

Pana acum:

+ e mic, subtire si usor!
+ tastatura luminata ii schimba total aspectul
+ cablul de alimentare e micut
+ OS-ul e rapid si mai intuitiv decat ma asteptam
+ touchpad-ul e grozav, toate multi-touch gestures sunt incredibile, parca nici cu mouse-ul nu e asa comod
+ am instalat Skype in 5 secunde, multumesc SSD!
+ mi-a recunoscut si mouse-ul si gamepad-ul de PS3; la ideea de mouse oricum am renuntat
+ tastatura are marimea normala, nu e deloc inghesuita
+ browsing-ul e mai rapid decat pe PC, desi PC-ul meu e teoretic mult mai rapid
+ calitatea ecranului e grozava; am inteles ca are cel mai bun ppi dintre non-retina Macbooks
+ aplicatiile se deschid instant
+ orice instalare e foarte rapida, s-a instalat Office intr-un minut
+ nu mi-a placut outlook niciodata, dar mail-ul care vine cu OS X e ca pe telefon si e la fel de genial
+ HD camera
+ se deschide in 14 secunde; cronometrat!
+ mi-a recunoscut imprimanta imediat

- se incalzeste la aplicatii mai serioase, in WoW ardea dupa 10 minute
- bateria nu cred ca va tine cele 5 ore, pana acum cel mai mult a tinut 3 ore jumate in care am Skype-uit si am facut browsing,
- un program de care am nevoie pentru a accesa continut de care am nevoie la scoala nu e compatibil cu Mac (ma asteptam)
- butonul de turn on/off e ca orice alt buton, de multe ori imi venea sa-l apas, cautand tasta delete

Per total ma consider multumit momentan. Nu l-am avut destul timp pe mana ca sa imi pot exprima o parere finala, dar momentan face exact ce am vrut sa faca. Mai e de vazut cu bateria. Tot caut o husa pentru el, dar nu am gasit modele interesante decat pentru varianta de 13". Mai vad eu. Luni va avea prima zi "de munca", abia astept sa-l vad cum se descurca.