Quote Originally Posted by crazyboy4yo View Post
cum schimb tema? mi se pare foarte obositoare combinatia de negru-alb-albastru atunci cand am de citit mai multe pagini din forum. De unde pot sa schimb tema?
A fost un style alb, dar datorita atat de multor customizari aduse la vB, s-a renuntat la el (sorry, chiar nu merita munca dubla pentru ca la fiecare modificare, patch, bugfix, nou feature, trebuia acelasi lucru facut de 2 ori, de multe ori cu probleme). In plus, de foarte multe ori, scriau oamenii cu font alb (pe style-ul dark), si primeam o groaza de mesaje cum ca nu se poate citi nimic din postul x, y, z pe style-ul celalalt... La fel si pe style-ul white, in care se scria cu font de culoare inchisa (iar pe dark style nu se intelegea nimic). Too much trouble...

Cat despre combinatia de culori, din contra... am incercat sa folosim exact culorile mai putin obositoare. Stiu ca multora le place clasicul negru pe alb, insa e criminal atunci cand stai o perioada mai lunga. A se observa ca totusi nu am mers cu alb pe negru, pt. ca si acolo se ajunge la o extrema (mult prea mare contrastul intre textul alb pe un fundal negru).

Mai mult, asa avem si noi identitatea noastra, nu un site in 14 culori. Avem rosul si albastru pentru linkuri si extra infos... avem un alb mai inchis pentru text si un alb mai deschis pentru text important, totul pe un fundal suficient de inchis incat sa nu deranjeze la ochi (in doua nuante).

Oricum, aceste culori au rezultat de-a lungul unei perioade de aproximativ 4 ani de munca (pe CG), si alti 10 ani or so pe alte site-uri (si forumuri). Daca cineva poate veni cu o combinatie mai buna de culori, please let me know. Facem un test si vedem. Cert e insa un singur lucru: vBulletin + addons, cred ca au cateva sute de .css-uri. E crima si pedeapsa, mai ales ca vorbim de obiecte care sunt sharuite.