Quote Originally Posted by RELOADED9 View Post
Luckos, ce ai scris tu acolo e comunism curat. Nu poti sa ii dai omului ban pentru ca a postat 2 threaduri si nu a platit. Oricum e o idee proasta sa platesti 1 euro sau mai stiu eu cat per thread. Daca ar fi o taxa de 5 euro pe an de membership, te asigur ca nu ramanem 500-1000. Si chiar daca am ramane 500 s-ar aduna banii de hosting anual. Daca ar fi si bani in plus ar fi fantastic sa fie si Consolegames TV sau Consolegames Radio. Asa ne mai extindem si noi.
@Reloaded:
1. Vorbesti din carti legat de comunism asa ca abtine-te. N-ai prins vremurile cand trebuia sa te scoli de la patru dimineata ca sa prinzi masina cu lapte la sticla de sticla . Ce-i drept nici eu nu eram prea batran, dar pot sa zic ca am prins vremurile alea tulburi cu juraminte de soim al patriei, desene animate alb-negru de la 5 la 6 in rusa (no zait pagadin sau cum se scrie) si toate neajunsurile acelei epoci. In afara de o jignire care ai vrut sa mi-o aduci, comparatia dintre ce am spus eu, comunism si concluzia ta e total aberanta. Comunism inseamna ca toata lumea sa aiba aceleasi drepturi si BENEFICII indiferent de efortul depus, pregatire, threaduri de vanzare pe forum sau nu, folosire de coduri de discount sau nu, DAR cum toate astea se intampla pe o platforma care are costuri administrative dar nu e sustinuta de 'beneficiari' nu mi se pare fair aluzia ta.
2. Dc pt tine e OK sa profite toti vanzatorii de pe bazar de un potential de 29.000 de cumparatori si sa-si vanda nestingherit jocurile etc. dupa care sa nu dea nimic inapoi (nici macar 1 RON) la consolegames.ro, DA, atunci eu sunt un comunist nenorocit cand propun taxarea lor si toate taxele sa se duca la forum, nu la mine sau la tine.
3. Citeste cu atentie ce am propus in ultimul post (si titlul threadului) ca sa-ti dai seama la threadurile carei sectiuni ma refeream. NU, taxarea pe thread (pt ca a zis Monky mai devreme ca e imposibil de implementat), ci verificarea vanzatorilor dc au membership aka dc. au asigurat un minim de recunostinta si au platit suma modica de administrare a platformei pe care isi vand produsele. E clar acum? Adica vinzi 2 jocuri de pe 2 threaduri de aici la 2 useri de aici, iti iei minim 100-120 RON - dar nu dai nimic la CG si pt tine e ok?!?! E ca la ziar - platesti sa-ti puo anuntul ca stii ca o sa ajunga la x0000 oameni, fara sa ai o garantie ca ti-l va cumpara cineva-doar iti cresti sansele!!!

Si dupa aceasta clarificare, mi-a mai veniy o idee care e si mai eleganta:
Toate anunturile de vanzare din bazar sa necesite mai intai aprobare de la un admin!! In felul asta se asigua si consistenta anuntului si respectarea regulilor de posting, ex. toate anunturile au un pret inclus etc.
Astfel adminul vede dc sellerul are platit membershipul sau nu. Dc. nu are platit at. nu este aprobat, dc. da - at. a dat dovada de bun simt si se alege si CG cu ceva dupa profitul lui, so threadul se valideaza.

Sigur e posibila varianta asta! Monky?