Quote Originally Posted by Firezu View Post
Ce e foarte deranjant e ca Whatsapp si multe alte aplicatii "de top" sunt gratis pe store-ul de pe Android,in timp ce pe App Store costa chiar si 3-4 euro. Fazele cu reduceri le'am patit si eu. Am luat GTA III cu 7 euro la scurt timp dupa lansare,cateva zile mai tarziu era 0,79. La fel si The Dark Knight. It happens.

Si asta e tipic produselor Apple. Dai o caruta de bani pe un iPad cu un design splendid,un sistem de operare fenomenal,cu un procesor foarte rapid,dar ale carui performante le poti exploata la maxim doar cu aplicatii care nu sunt nici standard,nici gratuite. Mai un iPhoto,mai un iMovie,mai un joc-doua care sa se bucure din plin de Retina,mai o aplicatie cu care sa vezi ce poate A5X-u' si uite-asa m'a facut App Store-u' sa scot in prima zi din buzunar vreo 30 de euro. Si cu iOS-ul e OK,dar nici nu vreau sa stiu cat are de platit cineva care isi cumpara un Mac pentru productivity,de exemplu. Iar Mac App Store-ul e foarte scump,unde pe langa programele si aplicatiile de care ai nevoie,trebuie sa scoti periodic din buzunar si cate 20 de euro pe update-ul OS X-ului s.a.m.d.

Cu toate ca posesorii device-urilor cu Android ies overall mult mai ieftin,sper sa nu ajung niciodata sa fiu nevoit sa folosesc alte tablete si telefoane decat cele create de Apple.
Asta nu inteleg nici eu. De curand folosesc iarasi android si vad multe aplicatii si jocuri care aici sunt gratuite si pe iOS sunt contra cost. Nu inteleg ce-o determina pe developeri sa le puna pe bani in AppStore dar pe android sa le lase pe gratis? De ce nu le pun contra cost si pe android? Wierd. Or scoate multi bani cu iOS-il insa eu nu as neglija android-ul care are si el o multitudine de clienti si terminale.