Quote Originally Posted by mark View Post
Am folosit cateva zile un iPhone 5 (maine sper sa-mi ajunge Note 2) si tot ce pot sa va spun e ca nu mai se merita. La pretul care il are primesti aceeasi interfata care se misca la fel de bine si pe 4S, ecranul doar cu o linie de icoane mai mare si in resta aceeasi marie cu alta palarie (a se citi design). Nu merita 2700 ron luat de la baieti neverlocked in cutie... Pentru mine nu merita bineinteles. Nu ma intelegeti gresit, imi place design-ul si imi place in continuare marca Apple insa eu sunt plictisit la maxim de interfata, nu o mai suport. De la 3G (primul iPhone care l-am avut), 3GS, 4 si pana la 4S acelasi lucru doar cu ceva viteza mai mare in interfata. Se mai arunca un ecran mai bun si o camera mai buna si aia e, dar interfata SAME. M-am plictisit de moarte. Ca urmare am trecut acu 1 luna la S3, mi-a placut mult, am vazut ca a avansat mult Android de la 2.3.3 cand folosisem SGS la 4.1.1 de acum. Recent am dat si S3 nu pentru ca m-am plictisit de el ci pt ca pot lua un Note 2 la un pret foarte bun.
Concluzie: Apple - faceti ceva cu interfata aia ca multa lume pleaca de la voi din aceasta cauza, nu mai zic de pret ca e bai. In bani mai putini ai hardware mai performant, etc.
Eu ma gandesc in prostia mea (si cred ca bine zic "prostie") ca asta se va schimba curand la Apple. Problema e ca Samsung e un concurent foarte serios cu Galaxy S-urile. (Note nu am testat,nici vazut.) La hardware nu ar trebui lucrat mult. Buba e intr-adevar interfata. Acum ca Forstall e pa,probabil si development-ul iOS-ului se va face in alt mod. Pentru ca asta mi s-a parut o prostie imensa - sa creezi un sistem de operare atat de capabil si sa ii limitezi atat de mult posibilitatile.
Galaxy S3 mi s-a parut demential dupa cateva ore de folosire. Foarte rapid,display-ul de exceptie,complet customizable,Play Store-ul atat de bine gandit...ce sa mai. O surpriza foarte placuta. Mi-am schimbat complet parerea despre Android. La S3,mi se pare in schimb oribil materialul din care e facut,design-ul e mult inferior celui de iPhone,iar 4.8" mi se pare in continuare prea mult.

Poate visez,dar eu ma indoiesc ca iOS 7 nu va aduce ceva cu totul nou. Nu stiu cat de mult va mai tine duda cu "thinner and lighter".


Sent from my iPhone using Tapatalk