Single post: iPhone 5

  1. #329 SP
    Admin MonkY's Avatar
    N-am facut nimic special... l-am avut setat ca si pe iPhone 4. Chiar o sa atasez si la iPhone 4 ultimul screenshot facut (din pacate la el am instalat ceva din Cydia si a vrut restart... asa ca n-am reusit sa ajung la 1% cu statisticile), doar ca sa vedeti ca e tot "pe-acolo". Si tineti cont ca totusi iPhone 4 are o varsta (si e cu tone de tweaks & apps din Cydia)!

    La ultima sesiune recunosc ca nu m-am jucat aproape deloc. De fapt, cam 10-15 minute, cat sa testez niste jocuri downloadate de pe AppStore. In rest, va pot spune toate aplicatiile folosite in perioada de test. Fiind zile libere, am folosit mai putin VPN-ul, TeamViewer, RDP, VNC si FTP. Insa de cate ori am avut nevoie de Safari, Facebook, Yahoo, iBooks (eu acolo imi tin .pdf-urile cu documentatiile la scule), Camera (ca sa va faceti o idee, eu am acum 1461 imagini in Photo Library), Notes, Calculator, Messages, Mail (unde am 6 adrese setate POP3), Tapatalk pentru forum, Dropbox + Docs2ToGo, Pulse si Flipboard (astea sunt folosite frecvent pt. News), eBay, Amazon si PayPal. Remote + iMDB si YouTube pt. momentele in care mai pun un trailer ceva direct pe AppleTV. AppStore + AppShopper de cateva ori pe zi (i'm a price drops hunter)... si iCurrencyPad pt. cursuri valutare. Avand un router Asus, mai folosesc si softul lor de AiCloud pentru a verifica filmuletele din retea. Ah, si SpeedTest.Net de cateva ori pe zi, de verificare. Zilele acestea fiind mai putin plecat, am folosit extrem de putin iGo-ul (cred ca nici macar 10 minute). Also, eu imi controlez receiverul si blu-ray playerul Yamaha din smartphone. La fel si pe HTPC, folosesc XBMC Remote.

    Ca setari, acum stau cu brightness pe la 40% (e suficient oriunde indoors, doar afara trebuie sa mai urc un pic, pe la 80% or so), WiFi Always On, 3G il activez doar cand am nevoie de date si nu am WiFi (si in felul acesta sunt sigur ca nu-mi consuma aiurea cine stie ce aplicatie in timp ce-s pe drumuri), Vibratii nu folosesc decat la Phone, Mail-urile sunt setate cu Fetch New Data - Hourly, Notifications nu am decat pentru aplicatiile de baza. Sounds volume la mine e tot timpul la maxim. Bluetooth nu folosesc aproape deloc (nu ma pot obisnui cu casca - probabil pentru ca e un Samsung ). La Advertising am Limit Ad Tracking On, Location e tot timpul On, si am Automatically Send Diagnostics & Usage Data la Apple (il voi opri in curand).

    Mai am 4GB liberi din 32GB... deci nu se poate spune ca "sta degeaba"... iar muzica, nu cred ca am mai mult de 2-3 albume. Cu alte cuvinte, daca tragem o concluzie mica, telefonul nu sta degeaba. Nu sunt genul sa iau ceva sa-l tin de bibelou. Sunt ferm convins ca daca nu mai folosesc WiFi-ul, dau brightness mai jos, opresc Location-ul si pun email-urile manual, iPhone 5-ul va tine linistit 5-6 zile. Dar atunci, n-ar mai fi un smartphone, ci doar o chestie cu care se lauda smecherii cand isi arunca super telefonul pe masa la restaurant. And that's not me!

    Anyway, daca va uitati pe gsmarena, totusi iPhone 5 are 51h de puncte in testul de anduranta (iPhone 4S are 45h). Si ganditi-va ca testul respectiv este facut cu 3G ON, brightness mare, Bluetooth ON, Push si toate cele pe ON. Deci se poate.

    Dupa ce voi trece si de a treia incarcare/descarcare... voi face si teste de "how fast can you drain your iPhone 5".

    Mai jos aveti screenshot de pe un iPhone 4 super mega obosit. A fost al meu, a ajuns la Cris. Si ea il foloseste moderat, cu foarte putin gaming lately...
    Attached Images Attached Images iphone4-cris.png iphone5-enduance-gsmarena_002.jpg