Daca activezi mirroring-ul, poti face la orice, inclusiv iOS Springboard, apps, photos (ba chiar la photos se schimba rezolutia, pentru a permite mai multe detalii). Mirroring-ul este disponibil pe iPad 2, iPad Retina, iPad 4, iPad mini, iPod Touch 5, iPhone 4S, iPhone 5... si cred ca trebuie minim iOS 5.1.1 (cei de la AirServer recomanda ultimul iOS 6).

Ca jocuri cu suport de AirPlay, sunt multe, insa din ce am testat eu, in afara de Real Racing 2, FIFA 12 (probabil merge si 13), Modern Combat 3, Rage HD, Pinball HD. Sunt si Apps care stiu de AirPlay (desi toate merg cu mirroring): The Apple TV Guide : List of AirPlay-enabled Apps

Faptul ca ti se inchide PC-ul brusc, e un semn ca ceva e in neregula (verifica temperaturile si voltajele, un mic memtest n-ar strica)...

Cat despre iPhone, ar trebui sa mearga... poate e un iOS prea vechi... sau nu este in aceeasi retea WiFi. Ca sa ajungi la setarile de AirPlay, dai dublu click pe butonul Home, faci scroll left, si ai acolo iconul de AirPlay, plus o bifa de mirroring. Bafta!